bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 października 2019
  • wyświetleń: 5992

[ZDJĘCIA] Ten dworzec to szkarada! PKP w końcu go wyremontuje

25 września spółka PKP ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej remontu dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach.

poseł puda
Briefing prasowy wiceministra Grzegorza Pudy i radnego Wojciecha Leśnego · fot. czecho.pl


Dobrą dla mieszkańców Czechowic-Dziedzic informacją podzielił się wiceminister Grzegorz Puda, który w poniedziałkowy ranek na terenie dworca spotkał się z dziennikarzami. W briefingu prasowym wziął także udział radny Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Wojciech Leśny.

- Wszystko zgodnie z planem zmierza ku temu, że ten dworzec zostanie wyremontowany. 25 września został ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej rewitalizacji tego obiektu. Mamy nadzieję, że znajdą się podmioty, które chętnie będą brały udział w przetargu. Cały dworzec wpisany jest do rejestru zabytków, więc projektant będzie musiał zwracać uwagę na to, żeby dworzec został odtworzony z historyczną prawdą. Chcemy żeby to była perełka na linii kolejowej - mówił Grzegorz Puda, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach · fot. czecho.pl


Pracownie projektowe, które zechcą wziąć udział w przetargu, nie mają zbyt wiele czasu na złożenie ofert. Otwarcie ofert ma nastąpić jeszcze w październiku 2019 roku. Po wyłonieniu wykonawcy prace projektowe rozpoczną się na początku 2020 roku. W połowie kwietnia tego samego roku mamy poznać wstępne wizualizacje.

PKP szacuje, że do grudnia 2020 roku wydane zostanie pozwolenie na budowę, a prace budowlane rozpoczną się w pierwszej połowie 2021 roku. - Pod koniec 2022 roku chcemy otworzyć ten piękny, duży dworzec. Szacowany koszt przedsięwzięcia wynosi 28,5 mln złotych - poinformował Grzegorz Puda.

poseł puda
wiceminister Grzegorz Puda · fot. czecho.pl


Przypominamy, że w wyremontowanym dworcu część powierzchni ma wynająć gmina Czechowice-Dziedzice, do czego zobowiązał się burmistrz Marian Błachut. Nie wiadomo jeszcze w jakim stopniu lokalne władze samorządowe będą miały wpływ na opiniowanie projektu rewitalizacji dworca.

- Zapewne gmina będzie miała wgląd do tych dokumentów. Co do samego opiniowania, to trudno się wypowiadać, ponieważ tak naprawdę to projektant będzie realizował swoją wizję. Są przesłanki ku temu jak to ma zostać zrealizowane i jak ten projekt ma być przygotowany, natomiast przygotowanie projektu leży po stronie projektanta - poinformował wiceminister.

dworzec kolejowy
poczekalnia dworcowa · fot. czecho.pl


Radny Wojciech Leśny zaapelował do wszystkich firm o wzięcie udziału w przetargu na wykonanie projektu remontu dworca. - Jako miejscowy samorządowiec bardzo bym sobie życzył, żeby to były lokalne firmy - poinformował Wojciech Leśny, szef klubu radnych PiS.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.