bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 26 września 2019
  • wyświetleń: 1105

Biznes lokalny w Bielsko Białej - jak zbierać kontakty w internecie?

Materiał partnera:

Coraz większa konkurencja między firmami w Bielsko Białej wymaga od właścicieli lokalnych biznesów kreatywnego podejścia i otwarcia na różne kanały dotarcia do nowych klientów. Na uwagę zasługuje komunikacja i możliwości promocji firmy w internecie. W przypadku biznesów lokalnych internet stanowi jeden z najtańszych i najbardziej precyzyjnych kanałów dotarcia do wybranej grupy docelowej.

Biznes lokalny w Bielsko Białej


Aby zainteresować użytkowników w internecie, konieczna jest znajomość podstaw dotyczących tworzenia tekstów reklamowych. Jakie ważne aspekty należy wziąć pod uwagę tworząc treści promocyjne w internecie? Istnieją dwa systemy, które warto znać zaczynając swoją przygodę z content marketingiem - czyli marketingiem, którego celem jest pozyskanie klientów poprzez tworzenie wartościowych treści.

Jednym ze wspomnianych systemów jest AIDA, litery tworzące jego skrót odpowiadają angielskim słówkom: A dla Attention (przyciągnięcie uwagi), I to Interest (wzbudzenie zainteresowania), D, Desire (wywołanie pożądanie) i na końcu znów A, dla Action (przekonanie do działania). Tworząc zarówno tekst na stronie internetowej jak i na firmowych blogu warto mieć “z tyłu głowy” aidę.

Dobry tekst zainteresuje Twoich klientów, podsunie im gotowe rozwiązania oraz wskaże korzyści produktu, a co więcej, podniesie też ranking Twojej strony lub landing page.

Jakiego typu treści oraz jakie elementy powinny więc znaleźć się na stronie internetowej lub landing page?

Strona internetowa jest wizytówką Twojej firmy. Zadbaj więc o adekwatną do wyznawanych przez ciebie wzorców, identyfikację wizualną. Strona powinna być przejrzysta i zawierać dokładnie te informacje, których może szukać twój potencjalny klient. Pamiętaj jednak o różnicach między stroną internetową a landing page. Na stronie internetowej możesz zawrzeć więcej informacji oraz dodatkowych elementów, np. sekcję blogową, możliwość zapisania się do newslettera czy formularz kontaktowy oraz lokalizację z mapką. Na landing page za to wyeliminuj elementy, które mogą rozpraszać użytkownika: nawigację strony, a więc menu boczne / górne, feed z social media czy stopkę i inne elementy, które pojawiają się na standardowej stronie głównej. Tutaj liczy się konkretny cel, w jakim potencjalny klient tu trafił. Landing page wykorzystywany jest bowiem do pozyskiwania leadów i treści oraz elementy na nim umieszczone powinny ku temu kierować. Kluczowe elementy, które powinny się na nim znajdować to:
  • nagłówek - powinien przykuwać uwagę odbiorców już w pierwszych sekundach,
  • przyciągająca uwagę i powiązana z tematem grafika,
  • formularz do pozyskiwania leadów, czyli zainteresowanych osób - powinien się wyświetlać w miejscu, w którym będzie łatwo zauważony bez konieczności scrollowania,
  • CTA czyli wezwanie do działania, np: “zapisz się teraz”, “wypełnij formularz”, “darmowa wycena”,
  • dłuższy tekst, który opisze zalety i przekaże większą ilość informacji i zachęci do działania.


Zarówno poprzez stronę internetową jak i landing page, czyli stronę specjalnie stworzoną na potrzeby np. kampanii Google Ads, możesz pozyskać większą liczbę zapytań, a tym samym więcej potencjalnych klientów.