bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 24 września 2019
  • wyświetleń: 1730

Jan "Ptaszyn" Wróblewski Honorowym Obywatelem miasta

Podczas dzisiejszej sesji prezydent Jarosław Klimaszewski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Okrzesik wręczyli Janowi "Ptaszynowi" Wróblewskiemu dyplom potwierdzający nadanie tytułu Honorowego Obywatela Bielska-Białej. Stosowną uchwałę honorującą wybitnego twórcę polskiego jazzu, saksofonistę, kompozytora, ambasadora Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa, Rada Miejska podjęła w sierpniu br.

Jan "Ptaszyn" Wróblewski
Jan "Ptaszyn" Wróblewski · fot. UM Bielsko-Biała


Jan "Ptaszyn" Wróblewski polski muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer, dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny. Gra na saksofonie tenorowym i barytonowym. Założył kilka zespołów i angażował się w wiele projektów muzycznych. Występował w Stanach Zjednoczonych, a następnie w Europie, Indiach, Afryce i Azji.

W latach 1968-78 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Współpraca z Willisem Conoverem - popularyzatorem Jazzu w Radio Music USA zaowocowała powstaniem audycji 3 kwadranse jazzu, którą prowadzi nieprzerwanie od 1970 roku w Programie III Polskiego Radia. Nagrał kilkanaście albumów autorskich, brał udział w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt. Tworzył koncerty symfoniczne i komponował muzykę filmową. Realizował także programy telewizyjne Jan Ptaszyn Wróblewski prezentuje. Prowadzi warsztaty muzyczne w kraju i za granicą.

Jan "Ptaszyn" Wróblewski
Jan "Ptaszyn" Wróblewski · fot. UM Bielsko-Biała


Od 21 lat pracuje nieprzerywalnie w radzie artystycznej Bielskiej Zadymki Jazzowej, prowadzi większość koncertów i w znacznej mierze, przez swoje zaangażowanie, muzyczny prestiż i autorytet, zarówno krajowy jaki i międzynarodowy przyczynia się do promocji naszego miasta. Od 16 lat jest szefem jury konkursu Lotos Jazz Festival Bielskiej Zadymki Jazzowej, który ułatwia start do kariery młodym polskim muzykom jazzowym. Jan Ptaszyn Wróblewski wielokrotnie koncertował na scenie festiwalowej, jego niezwykły profesjonalizm, erudycja i osobowość stały się wizytówką Bielskiej Zadymki Jazzowej.

ab / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.