
Wiadomości
- 22 września 2019
- wyświetleń: 2752
Trzy nowe projekty na polsko-słowackim pograniczu
20 września 2019 roku w Katowicach wiceminister Grzegorz Puda podpisał kolejne trzy umowy o dofinansowanie projektów z programu INTERREG Polska-Słowacja. Przedsięwzięcia z zakresu edukacji będą realizowane w ciągu najbliższych 2 lat. Łączna kwota dofinansowania tych inicjatyw to ponad 1,5 mln euro.

- Projekty promujące rozwój edukacji transgranicznej i uczenia się przez całe życie mają istotne znaczenie dla mieszkańców polsko-słowackiego pogranicza. Cieszę się, że na terenie województwa śląskiego zrealizujemy kolejne, wspólne przedsięwzięcia służące poprawie jakości transgranicznej edukacji specjalistycznej i zawodowej - powiedział wiceminister Puda.
"GAME JAM jako nowa metoda dydaktyczna. Poprawa jakości kształcenia w dziedzinie nowych technologii na pograniczu polsko-słowackim" to projekt realizowany wspólnie przez dwie wyższe uczelnie - Uniwersytet Śląski w Katowicach i Uniwersytet w Żylinie. Przedsięwzięcie odpowiada na wyzwania kierunków kształcenia specjalistycznego związanych z technologiami nowych mediów. Jego rezultatem będzie opracowanie opisu zaleceń metodyczno-dydaktycznych warsztatów typu GAME JAM.
Te same uczelnie będą realizować drugie dofinansowane przedsięwzięcie, dotyczące poprawy jakości transgranicznej edukacji specjalistycznej i zawodowej. W ramach projektu pn. "Nowoczesna edukacja o zagrożeniach środowiskowych sposobem na tworzenie nowych, specjalistycznych miejsc pracy" partnerzy przeprowadzą szkolenia dotyczące technologii i zagrożeń środowiskowych. Szkolenia z udziałem niemal 1500 osób obejmą 10 szkół ponadpodstawowych, 20 szkół dla dorosłych oraz 10 szkół wyższych.
Projekt "Sportowe pogranicze" zakłada wypracowanie wspólnej metodologii treningowej, organizację obozów szkoleniowych oraz kursów instruktorów narciarstwa i sędziów sportowych. Partnerem wiodącym projektu jest Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej. W przedsięwzięciu uczestniczy również Sportowa Szkoła Średnia z Bańskiej Bystrzycy. We wspólnych treningach i szkoleniach będzie uczestniczyć łącznie niemal 900 uczniów polskich i słowackich szkół sportowych.
Zakończenie realizacji projektów zaplanowano w 2021 r.
ZOBACZ TAKŻE

Bielsko-Biała chce być w gronie „czystych i zdrowych miast Europy”

Gorący tematSąd Najwyższy nakazuje ponowne przeliczenie głosów w Bielsku-Białej i innych komisjach

Posłowie będą decydować o kluczowych inwestycjach drogowych i kolejowych w regionie

Jarosław Klimaszewski z wotum zaufania i absolutorium za 2024 rok

Kto na religie, kto na etykę? Mamy dane

Apelu w sprawie nauczania religii nie będzie. Bielscy radni nie zagłosują nad projektem
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.