bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 20 września 2019
  • wyświetleń: 2060

Nowy sprzęt dla Szpitala Wojewódzkiego za milion złotych

Milion złotych dofinansowania otrzyma Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej na zakup nowoczesnego urządzenia do rozkruszania kamieni nerkowych metodą ESWL. Umowę w tej sprawie podpisał wicemarszałek Dariusz Starzycki oraz dyrektor placówki Sabina Bigos-Jaworowska

szpital wojewódzki
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej · fot. bielsko.info


Nowy zestaw do litotrypsji czyli rozkruszania kamieni nerkowych zewnątrzustrojową falą uderzeniową (ESWL) jest uznaną, bezinwazyjną, metodą leczenia kamicy nerkowej. Awaria poprzedniego, dziesięcioletniego urządzenia sprawiła, że szpital nie wykonuje zabiegów metodą ESWL, a pacjenci subregionu południowego Województwa Śląskiego są odsyłani do innych ośrodków w Katowicach, Chorzowie i Jaworznie. Brak sprawnego urządzenia generuje także stratę w budżecie szpitala rzędu ok. 30 tys. w skali miesiąca. Przy użyciu poprzedniego aparatu na oddziale wykonywano rocznie ok. 500-600 zabiegów.

Jak podkreślił wicemarszałek Starzycki, Zarząd Województwa uznał, że tak duży ośrodek miejski jak Bielsko Biała musi posiadać zabezpieczenie medyczne w tak ważnej dziedzinie, stąd decyzja o przekazaniu środków na zakup urządzenia. Przypomniał również, że w bieżącym roku samorząd województwa przeznaczył już na inwestycje w bielskim szpitalu wojewódzkim ok. 4 mln zł.

podpisanie umowy
Podpisanie umowy dofinansowania · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej to największa i jedna z najbardziej nowoczesnych placówek na południu regionu. Posiada m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych. Aparat używany będzie na oddziale urologii i onkologii urologicznej, gdzie każdego roku leczonych jest ok. 2 tys. pacjentów.

ab / bielsko.info, źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.