bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 13 września 2019
  • 15 września 2019
  • wyświetleń: 11707

Wycieczki Doliną Wapienicy. Pierwsza już w niedzielę

Za nami:

Stowarzyszenie Olszówka rozpoczyna nowy projekt wycieczkowy dotyczący Doliny Wapienicy. Jest to odpowiedź na ogromne zainteresowanie naszym miastem ze strony mieszkańców. Świadczą o tym tłumy na każdej wycieczce, które stowarzyszenie organizuje nieprzerwanie od 11. sezonów w Cygańskim Lesie.

zapora wapienica
Zapora w Wapienicy · fot. almanach24.info


Organizatorzy postanowili, że rozszerzą obszar, który chcą pokazywać, o ten który bezpośrednio z nim sąsiaduje. Wiosną tego roku w Światowy Dzień Wody niedostępna na co dzień korona zapory w Dolinie Wapienicy została udostępniona do zwiedzania. Zainteresowanie ze strony mieszkańców było ogromne. Pojawiły się głosy, że sama możliwość spaceru po koronie to za mało. Ludzie chcą również wiedzieć o historii jej powstania. Stowarzyszenie Olszówka idąc na przeciw zapotrzebowaniu mieszkańców, chce umożliwić poznanie historii powstania zapory oraz wielu tajemnic jakie kryje Dolina Wapienicy.

Zapora znajduje się dokładnie w środku doliny będąc punktem odniesienia dla mieszkańców spacerujących po niej. Jednak wiedza o niej oraz dolinie - jej historii, tradycji i przyrodzie jest znikoma. Czas żeby to zmienić.

Dolina Wapienicy posiada wiele znaków obecności ludzi żyjący w przeszłości, zachowane są tu jedne z najstarszych śladów archeologicznych w Bielsku-Białej, m.in. na górze Palenica. Przez wiele dziesiątków lat należała do rodziny książąt Sułkowskich, właścicieli zamku w Bielsku. To od nich pochodzi inna nazwa tego terenu - Dolina Luizy.

dolina wapienicy
Zapora w Wapienicy


Tu znajduje się największy zwarty obszar Bielska-Białej o wybitnych walorach przyrodniczy. Dlatego mieszkańcy lubią to odpoczywać na łonie natury.

Stowarzyszenie Olszówka zaprasza mieszkańców do wędrówki w czasie i przestrzeni, aby odkryć ślady działalności człowieka w Dolinie Wapienicy, tworzące krajobraz kulturowy i przyrodniczy miasta.

Propozycja skierowana jest do wszystkich mieszkańców Bielska-Białej i jest elementem projektu "Zapora w Dolinie Wapienicy i jej otoczenie" finansowanego ze środków Gminy Bielsko-Biała oraz z akcji 1% dla Stowarzyszenia "Olszówka" - Organizacji Pożytku Publicznego.

Wycieczki są bezpłatne.

Terminarz15 września, godzina 10.00 - spotkanie przy pętli autobusu nr 16 przy ul. Zapora. Wycieczkę poprowadzi Piotr Kenig.

Przed blisko 124 laty, uroczyście uruchomiono wodociąg miasta Bielska. Zasilały go cztery studnie głębinowe zbudowane w Dolinie Wapienicy, zwanej wówczas Doliną Luizy (Louisenthal). Na początku lat 30. XX wieku wysłużone instalacje zastąpiła wysoka na 21 m i długa na 310 m żelbetowa zapora. Otwarta oficjalnie 21 października 1933 roku przez prezydenta Polski prof. Ignacego Mościckiego, była najdroższą inwestycją miasta w okresie międzywojennym. Po za tym będzie o tartaku książąt Sułkowskich, projekcie zapory z 1911 roku, o domach dla strażników wodociągu. Przybliżone zostaną postaci zasłużonych członków rady miejskiej, projektantów, inżynierów, rzeczoznawców.

22 września, godzina 10.00 - spotkanie przy pętli autobusu nr 16 przy ul. Zapora. Wycieczkę poprowadzi Konrad Korzeniowski. Wycieczka historyczno-krajoznawcza po Wapienicy Górnej.

Można się będzie zapoznać z pochodzenie nazw terenowych (m.in. Wapienica, Dolina Luizy) i historią osadnictwa tej dzielnicy. Wapienica jako letnisko - działalność restauracji i hotelu „Doliny Luizy”, po wojnie Domu Wczasowego „Klimczokówka” oraz Domu Wypoczynkowego „Betania”. Poznamy kilka tajemnic willi Bocka/Bannerta, w tym odsłonięty niedawno napis reklamowy „Otto Rob. Bannert Gemischte Waren Handlung” oraz sądzie nad partyzantami w tejże willi odbytym. Także wiele do opowiedzenia mają wapienickie tkalnie - Lauterbach-Link oraz z kryminalną przeszłością - Rosenthal. Poza tym odkryjemy ślady po dawnym kąpielisku i tartaku.

29 września, godzina 10.00 - spotkanie na parkingu u wylotu Doliny Wapienicy w Bielsku-Białej. Wycieczkę poprowadzi Jakub Krajewski.

Ze względu na odległości między odwiedzanymi miejscami, uczestnicy będą musieli poruszać się na rowerze. Tematem wycieczki będzie historia gospodarki leśnej, miejsca z nią związane jak np. leśniczówka, miejsce po dawnym tartaku, aleje. Zostanie także przedstawiana historia turystyki, oraz dzieje rodziny Książąt Sułkowskich, którzy byli właścicielami okolicznych lasów.

6 października, godzina 9.30 - spotkanie na górnej stacji kolejki na Szyndzielnię, zakończenie - parking w dolinie Wapienicy, ok. godz. 16.00. Wycieczkę poprowadzi archeolog dr Bogusław Chorąży.

Wycieczka terenowa Na tropie tajemnic szczytów doliny Wapienicy. To propozycja dla prawdziwych odkrywców. Łączy w sobie górską eskapadę z wyprawą archeologiczną. Trasa wycieczki przebiegać będzie szczytami górskimi wokół doliny Wapienicy - od Szyndzielni przez Błatnią, po Palenicę. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z obiektami archeologicznymi znajdującymi się na trasie wycieczki oraz aktualnym stanem ich badań . Będą to: tzw. Jacek - blok kamienny z tajemniczymi rytami na Trzech Kopcach, kopce kamienne na Stołowie, protestancki „kościół leśny” na Wysokim oraz krąg kamienny na Palenicy.

13 października, godzina 10.00 - spotkanie przy pętli autobusu nr 16 przy ul. Zapora. Wycieczkę poprowadzi Jacek Zachara.

Zostaną przybliżone różnego rodzaju inicjatywy społeczne podejmowane w przeszłości mające na celu ochronę Doliny Wapienicy (idea parku ekologicznego i rezerwatów społecznych) oraz tworzące podwaliny powstałego ruchu obrońców przyrody w Polsce, a zainicjowanych w Dolinie Wapienicy. Uczestnicy zapoznają się z historią i funkcjami wielu obiektów występujących w dolinie - domku na zaporą, leśniczówką. Zostanie rozwikłana tajemnica pnia dębu przed domkiem nad zaporą, przybliżona zostanie działalność Stacji Edukacji Ekologicznej, powstania miesięcznika Dzikie Życie, inicjatywa Strażników Miejsc Przyrodniczo Cennych.

Wycieczki organizowane są przez Stowarzyszenie Olszówka pod patronatem Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.