bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

 • 11 września 2019
 • wyświetleń: 1166

Wybieramy tuner DVB-T

Materiał partnera:

Tuner DVB-T, potocznie nazywany także dekoderem, służy do odbierania sygnału cyfrowego nadawanego naziemnie. Od 2013 roku nie ma już możliwości korzystania z telewizji analogowej, dlatego też większość gospodarstw domowych musi wyposażyć się w urządzenie, które umożliwi dekodowanie nowego przekazu cyfrowego. Dostępne na rynku tunery w zależności od ceny oferują użytkownikom różne funkcje. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem konkretnego modelu.

Wybieramy tuner DVB-T


Jaki tuner DVB-T wybrać - SD czy HD?Najlepszym rozwiązaniem jest zakup tunera obsługującego format HD (wysoka rozdzielczość). Już od kilku lat roku podstawowe kanały telewizyjne są nadawane wyłącznie w powyższym systemie. Jeżeli wybierzemy model SD, nie będziemy w stanie odbierać programów w wysokiej rozdzielczości. Gdy nie mamy telewizora HD, dekoder “przeskaluje” obraz do parametrów odpowiadających urządzeniu.

Wybieramy tuner DVB-T


Jakie złącza?Najnowsze dostępne na rynku modele oferują szereg różnorodnych złączy. Tańsze dekodery mają niestety dość ograniczony zestaw. Jeżeli przykładamy dużą wagę do ceny urządzenia, przed zakupem koniecznie powinniśmy sprawdzić, w jakie wejścia został wyposażony nasz telewizor. Do wyboru mamy:

 • SCART - to podstawowy łącznik analogowy, który bez problemu znajdziemy w większości starszych modeli kineskopowych. Jego zadaniem jest przesyłanie dźwięku oraz obrazu,
 • HDMI - główne wejście wykorzystywane w nowych telewizorach, odpowiedzialne za przekazywanie sygnału cyfrowego w wysokiej jakości,
 • Component Video - analogowe złącze wideo pozwalające przesyłać obraz w rozdzielczości HD.
 • Dźwięk też jest ważny
 • Dźwięk z tunera może być przesyłany do telewizora przez to samo złącze lub przez wejście, którym przesyłany jest obraz (np. HDMI) lub osobnym łączem wykorzystywanym tylko do odbioru audio.


Wybrany przez nas model powinien posiadać możliwość odbioru dźwięku przestrzennego, zarówno AC-3, jak i E-AC-3, a także funkcję downmix, która odpowiada za przekształcenie brzmienia przestrzennego w stereofoniczne dostępne również na złączach analogowych.

Dostępne na rynku tunery DVB-T są wyposażone w następujące rodzaje gniazd audio:

 • RCA chinch - te wejście umożliwia transfer cyfrowego sygnału audio. Wyglądem przypomina gniazdo chinch. Najczęściej występuje w kolorze czarnym lub pomarańczowym,
 • Chinch - analogowe złącze składające się z dwóch gniazd chinch dla dwóch kanałów - lewego i prawego,
 • TOSLINK - standard umożliwiający przesyłanie cyfrowego sygnału audio kablem światłowodowym,
 • Jack - stereofoniczne złącze analogowe,
 • SCART - tzw. eurozłącze. To właśnie przez nie rozsyłany zostaje obraz i dźwięk w formie analogowej.


Dodatkowe funkcje - czy są potrzebne?Kupując droższy tuner DVB-T, możemy liczyć na wiele ciekawych dodatków. Szczególnie ciekawą funkcją jest możliwość nagrywania programów na dysk zewnętrzny lub pamięć przenośną. Opcja twin tuner pozwala na nagrywanie kanału nawet wtedy, gdy obecnie go nie oglądamy lub znajduje się on na innym multipleksie. Na rynku dostępne są także specjalne dekodery wyposażone w wejście antenowe i złącze USB, które pozwala na wykorzystanie komputera jako telewizora.

Już od kilku lat w Polsce nie ma możliwości odbioru telewizji analogowej, dlatego też jedynym rozwiązaniem dla użytkowników posiadających starsze modele telewizorów są tunery DVB-T, które pozwalają dekodować sygnał cyfrowy na analogowy. Możliwość zakupienia dekodera to z pewnością duże ułatwienie dla osób, które nie chcą wymieniać odbiornika telewizyjnego na nowszy model, wyposażony w wbudowany tuner.