bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 11 września 2019
  • wyświetleń: 1880

"Dni Kromki Chleba" - kolejna edycja akcji Caritasu

Od 15 do 22 września 2019 roku odbywać się będą "Dni Kromki Chleba Caritas". Akcja ma w Polsce już kilkuletnią tradycję. Jej zadaniem jest zwrócenie uwagi na potrzeby ludzi biednych i cierpiących z powodu niedożywienia. Kulminacyjnym momentem tygodniowych obchodów będzie zbiórka żywności w wybranych sklepach sieci Biedronka.

chleb
"Dni Kromki Chleba" - kolejna edycja akcji Caritasu · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Proponowana przez Caritas kampania ma także na celu uświadomienie i przypomnienie ludziom wartości i znaczenia chleba. Niezjedzoną, przeterminowaną lub kupioną w nadmiarze żywność wyrzuca 35 proc. Polaków i to właśnie chleb jest produktem najczęściej wyrzucanym. Caritas Polska wraz z Caritas diecezjalnymi i we współpracy z partnerami, aktywnie przeciwdziałają marnowaniu żywności, prowadząc wspólnie program Spiżarnia Caritas. Program polega na odbieraniu ze sklepów partnerskich żywności o krótkim terminie trwałości. Żywność ta jest następnie rozprowadzana wśród osób ubogich.

Jak tłumaczy rzecznik bielsko-żywieckiej Caritas Dawid Jeziorek, celem Dni Kromki Chleba jest również prezentacja i docenienie niezwykłych inicjatyw, wyrastających z wrażliwości i karmiących się wyobraźnią miłosierdzia.

- Pragniemy wyrazić wdzięczność piekarzom, którzy wspierają działalność prowadzonego przez Caritas Banku Chleba w Bielsku-Białej, członkom Parafialnych Zespołów Charytatywnych, darczyńcom i przyjaciołom Caritas. Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej prowadzi w Bielsku-Białej Bank Chleba, gdzie osoby skierowane przez MOPS codziennie od poniedziałku do soboty otrzymują nieodpłatnie przekazany przez piekarzy z Bielska-Białej i okolic chleb, bułki i pieczywo słodkie - podsumował.

20 i 21 września (piątek i sobota) odbędzie się w wybranych sklepach sieci Biedronka zbiórka produktów spożywczych Kromka Chleba dla Sąsiada. Produkty żywnościowe zebrane podczas zbiórki trafią do najbardziej potrzebujących, głównie osób starszych, samotnych i wykluczonych społecznie.

20 września w Klubie Arka zaplanowano spotkanie dla osób ubogich, samotnych i wykluczonych w ramach Wieczernika. Podczas spotkania ks. Robert Kurpios - dyrektor Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej wygłosi konferencję na temat wartości i poszanowania chleba. Wspólną modlitwę i śpiew poprowadzi diakonia muzyczna wspólnoty "Miasto na Górze." Na zakończenie spotkania przewidziana jest agapa przygotowana przez diakonię tej ewangelizacyjnej wspólnoty.

Od dwóch lat Caritas razem z Biedronką, poprzez programy społeczne i socjalne, wspiera 10 000 polskich seniorów. W działania wspierające ubogich i samotnych można włączyć się poprzez SMS charytatywny o treści KROMKA wysłany pod nr 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT) oraz przez wpłatę na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem KROMKA.

ab / bielsko.info
źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.