bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 28 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 874

Opieka nad seniorami w Niemczech a znajomość języka

Materiał partnera:

Wiele osób przed wyjazdem do pracy poza granice Polski powstrzymuje brak znajomości języka obcego. Niemniej nie zawsze i nie w każdym zawodzie konieczna jest zaawansowana znajomość języka urzędowego danego kraju. Czasami wymagany jest tylko poziom podstawowy, innym razem zupełnie wystarcza język angielski, niezależnie od kraju zatrudnienia. Jakie wymagania w tej kwestii mają firmy rekrutujące opiekunki w Niemczech? Czy znajomość języka niemieckiego to konieczność, aby podjąć pracę opiekunki u zachodnich sąsiadów?

Opieka nad seniorami w Niemczech


Wymagania wobec kandydatówPod względem wymagań wobec kandydatów pracodawcy znacząco się między sobą różnią. Niektórzy zatrudniają tylko osoby płynnie posługujące się językiem niemieckim, inne wymagają jedynie podstawowej komunikatywności. Jedna z bardziej znanych w Polsce firmy zatrudniającej opiekunki w Niemczech - ATERIMA MED - wymaga od kandydatek i kandydatów, aby znali język niemiecki w stopniu podstawowym. Co to tak naprawdę oznacza? Poziom podstawowy to taki, który umożliwia sprawne porozumiewanie się w codziennych sytuacjach. Opiekun jest zatem w stanie bez barier porozumieć się z podopiecznym, załatwia podstawowe sprawy urzędowe oraz radzi sobie w nagłych sytuacjach, gdy np. stan zdrowia podopiecznego ulegnie nagłemu pogorszeniu i konieczne jest wezwanie odpowiednich służb. Niemniej dobry pracodawcy zapewnia szkolenia i lekcje językowe, także udźwiękowione po to, aby opiekunki i opiekunowie zwiększali swoje kompetencje oraz wynagrodzenie, które jest wyższe, gdy kandydat dobrze posługuje się językiem niemieckim.

Komfort opiekunaZnajomość podstawowego niemieckiego to nie tylko wymóg, jaki przed kandydatami stawia firma zatrudniająca opiekunki w Niemczech, ale również wygoda dla opiekuna. Niewątpliwie pojawiając się w nowym miejscu, w obcym kraju, człowiek odczuwa niepokój i przynajmniej przez pewien czas nie czuje się zbyt komfortowo. Brak umiejętności porozumiewania się w języku, w którym mówią ludzie w okolicy, dodatkowo potęguje lęk i obawy. Ponadto, z pewnością opiekun nieznający języka niemieckiego, a sprawujący opiekę nad seniorem w Niemczech, obawia się sytuacji nieprzewidzianych. Tym samym wymagania firmy zatrudniającej opiekunki w Niemczech wynikają nie tylko z chęci świadczenia najwyższej jakości usług, ale również z troski o pracowników.

Nie umiem języka niemieckiego - co robić?Jak już wspomniano na początku artykułu, nieznajomość języka niemieckiego wcale nie przekreśla szans na znalezienie pracy w roli opiekunki seniora w Niemczech. Wykazaliśmy jednak, iż dla dobra samego opiekuna, nie powinien on podejmować się tego zajęcia, nie będąc w stanie porozumieć się w języku niemieckim co najmniej na poziomie podstawowym. Sprawi to, że jego praca będzie dla niego bardzo niekomfortowa, ponadto podopieczny może być zagrożony. Warto też mieć na uwadze, że dzisiaj każdy renomowany pracodawca opiekunek w Niemczech wymaga znajomości języka obcego, zatem brak tego wymogu nie świadczy dobrze o pracodawcy.

Osobom zdeterminowanym, które mimo braku znajomości języka, chciałyby podjąć pracę opiekunki w Niemczech, zalecamy udział w kursie językowym. Przyswojenie języka na poziomie podstawowym zwykle zabiera jedynie kilka miesięcy. Warto zauważyć, że wspomniana już firma ATERIMA MED organizuje kursy językowe kandydatom, pragnącym skorzystać z jej usług.

Przygotowanie artykułu wspomogła ATERIMA MED - agencja opiekunek w Niemczech.