bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 28 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 3822

Szpital Pediatryczny o problemie używania środków psychoaktywnych

Statystyki dowodzą, że pierwszy kontakt młodych ludzi ze środkami psychoaktywnymi często ma miejsce podczas wakacji. Jak się zorientować, że dziecko zaczęło sięgać po te niebezpieczne używki?

środki psychoaktywne


- Doświadczenia naszego oddziału jasno pokazują, że problem używania przez młodzież z terenu Podbeskidzia środków psychoaktywnych jest naprawdę poważny i dotyczy zarówno chłopców jak i dziewcząt. Rodzice często sądzą, że tego typu używki to jakiś daleki, trudno dostępny dla ich dziecka świat i mimo niepokojących zachowań córki lub syna, nie podejrzewają, co jest ich rzeczywistym źródłem. Tymczasem różnego rodzaju środki psychoaktywne, czasami powstające na bazie ogólnodostępnych leków i napojów, są tak naprawdę na wyciągnięcie ręki, a młodzi ludzie bez trudu mogą się dowiedzieć, w jaki sposób je zdobyć. Dlatego bardzo ważne jest to, aby rodzice mieli świadomość tego zagrożenia i kontrolowali czy problem nie dotyczy także ich dziecka - mówi Agnieszka Pawełko, pielęgniarka oddziałowa Całodobowego Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Wśród posiadanych przez młodych ludzi przedmiotów szczególną uwagę rodziców powinny zwrócić igły, strzykawki, tabletki, drażetki, kapsułki, rurki do wdychania oparów, biały proszek lub bezbarwne, przezroczyste kryształki bez zapachu o gorzkim smaku, tubki czy woreczki klejów lub smarów, naczynia pokryte brudnym nalotem czy osmalone sreberka.

Alarmujące zachowania to między innymi bełkotliwa mowa lub jej zaburzenia, gadatliwość i wesołkowatość, stany euforyczne, dziwne, nieracjonalne wypowiedzi, nadpobudliwość i wzmożona energia lub też wyraźne zmniejszenie energii życiowej, nerwowość, impulsywność, agresywność, kłopoty ze snem, wahania nastroju od euforii do apatii.

O używaniu różnego rodzaju środków psychoaktywnych świadczyć może także zwiększone łaknienie, apetyt na słodycze czy brak apetytu. A także rozszerzone źrenice w nikłym stopniu reagujące na światło, zwężone źrenice, oczy przekrwione lub szklane, krosty i wrzody w okolicy nosa i ust, pęknięcia na wargach, plamy i zaczerwienienia na skórze oraz znaczne ubytki wagi ciała.

ab / bielsko.info, źródło: Szpital Pediatryczny

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.