Wiadomości

  • 25 grudnia 2010
  • wyświetleń: 3552

Szwedzkie rozwiązania w Bielsku?

Początkiem grudnia delegacja pracowników Urzędu Miejskiego, Zakładu Gospodarki Odpadami S.A. oraz AQUA S.A. gościła z wizytą studyjną w Sztokholmie na zaproszenie tamtejszych władz miasta.

Wizyta studyjna w Sztokholmie
fot. UM Bielsko-Biala


Wizyta studyjna w Sztokholmie
fot. UM Bielsko-Biała


Wizyta studyjna w Sztokholmie
fot. UM Bielsko-Biała


Wizytę zorganizowano w ramach projektu "Kampania na Rzecz Zrównoważonego Transportu dla Miast" prowadzonego przez ConVoco razem z Urzędem Środowiska i Zdrowia Miasta Sztokholm.

Celem wizyty było zapoznanie się z unikalnymi szwedzkimi rozwiązaniami dotyczącymi transportu miejskiego i wykorzystania w nim odpadów miejskich jako źródła energii do napędu autobusów.

Podczas części warsztatowej pierwszego dnia wizyty zaprezentowano ideę "zielonych pojazdów" w Sztokholmie, a także przedstawiono argumenty za wykorzystaniem właśnie biogazu i etanolu do zasilania pojazdów w transporcie publicznym w Sztokholmie.

W drugim dniu pobytu przedstawiono zastosowany w Sztokholmie system redukcji przeciążenia arterii drogowych, polegający na pobieraniu opłat wjazdowych do centrum miasta, co znacząco i trwale obniżyło ruch pojazdów w godzinach szczytu. Rozwój tego systemu sprzężony jest z systemem strefowych opłat parkingowych oraz doskonałą komunikacją miejską.

Jeden bilet może posłużyć do poruszania się autobusami, metrem, tramwajami, pociągami podmiejskimi, a nawet niektórymi promami na obszarze odpowiadającym wielkością województwu śląskiemu. W tej sytuacji nie dziwi, że blisko 75% mieszkańców Sztokholmu porusza się komunikacją miejską, pozostawiając samochody w garażu.

Funkcjonowanie całego systemu spowodowało, że w centrum Sztokholmu, nawet w godzinach szczytu, nie ma korków, a powietrze jest czyste. Dzieje się tak również za sprawą tego, że wiele autobusów w ścisłym centrum miasta zasilanych jest biogazem lub etanolem.

Bielsko - Biała jest miastem, w którym zaczyna się wykorzystywać biogaz, ale sposób i skala w jakiej się to robi w Sztokholmie, jest dla nas całkiem nowym wyzwaniem. Wydaje się, że istniejące różnice wynikają przede wszystkim z podstawowego podejścia do zagadnienia biogazu jako paliwa.

W stolicy Szwecji biogaz produkuje się jako cenny surowiec sprzedawany z zyskiem, a nie jak u nas - jako odpad powstający przy innych procesach, wykorzystywany zwykle na własne potrzeby wytwórcy.

ups / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.