
Wiadomości
- 25 grudnia 2010
- wyświetleń: 3552
Szwedzkie rozwiązania w Bielsku?
Początkiem grudnia delegacja pracowników Urzędu Miejskiego, Zakładu Gospodarki Odpadami S.A. oraz AQUA S.A. gościła z wizytą studyjną w Sztokholmie na zaproszenie tamtejszych władz miasta.
.jpg)
.jpg)

Wizytę zorganizowano w ramach projektu "Kampania na Rzecz Zrównoważonego Transportu dla Miast" prowadzonego przez ConVoco razem z Urzędem Środowiska i Zdrowia Miasta Sztokholm.
Celem wizyty było zapoznanie się z unikalnymi szwedzkimi rozwiązaniami dotyczącymi transportu miejskiego i wykorzystania w nim odpadów miejskich jako źródła energii do napędu autobusów.
Podczas części warsztatowej pierwszego dnia wizyty zaprezentowano ideę "zielonych pojazdów" w Sztokholmie, a także przedstawiono argumenty za wykorzystaniem właśnie biogazu i etanolu do zasilania pojazdów w transporcie publicznym w Sztokholmie.
W drugim dniu pobytu przedstawiono zastosowany w Sztokholmie system redukcji przeciążenia arterii drogowych, polegający na pobieraniu opłat wjazdowych do centrum miasta, co znacząco i trwale obniżyło ruch pojazdów w godzinach szczytu. Rozwój tego systemu sprzężony jest z systemem strefowych opłat parkingowych oraz doskonałą komunikacją miejską.
Jeden bilet może posłużyć do poruszania się autobusami, metrem, tramwajami, pociągami podmiejskimi, a nawet niektórymi promami na obszarze odpowiadającym wielkością województwu śląskiemu. W tej sytuacji nie dziwi, że blisko 75% mieszkańców Sztokholmu porusza się komunikacją miejską, pozostawiając samochody w garażu.
Funkcjonowanie całego systemu spowodowało, że w centrum Sztokholmu, nawet w godzinach szczytu, nie ma korków, a powietrze jest czyste. Dzieje się tak również za sprawą tego, że wiele autobusów w ścisłym centrum miasta zasilanych jest biogazem lub etanolem.
Bielsko - Biała jest miastem, w którym zaczyna się wykorzystywać biogaz, ale sposób i skala w jakiej się to robi w Sztokholmie, jest dla nas całkiem nowym wyzwaniem. Wydaje się, że istniejące różnice wynikają przede wszystkim z podstawowego podejścia do zagadnienia biogazu jako paliwa.
W stolicy Szwecji biogaz produkuje się jako cenny surowiec sprzedawany z zyskiem, a nie jak u nas - jako odpad powstający przy innych procesach, wykorzystywany zwykle na własne potrzeby wytwórcy.
ZOBACZ TAKŻE

Mają dość wandalizmu, żądają kamer!

Bezpieczeństwo na trasach rowerowych pod lupą

„Nie” dla sezonowych toalet przy parkach

Miał być chodnik - powstał zbiornik na błoto

Walka o zieleń w betonie. Kierowcy natarczywie rozjeżdżają nowopowstały pas zieleni

Mieszkańcy od lat czekają na budowę ścieżki nad Wapienicą
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.