bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 19 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 2045

[FOTO] Wyjątkowa przysięga śląskich Terytorialsów z udziałem Prezydenta

16 sierpnia 2019 r. w 100 rocznicę wybuchu I. Powstania Śląskiego żołnierze 13 Śląskiej Brygady OT w obecności zwierzchnika sił zbrojnych Prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka złożyli uroczystą przysięgę wojskową.

Wyjątkowa przysięga śląskich Terytorialsów - 16.08.2019 · fot. terytorialsi.wp.mil.pl


- W waszych jednostkach panuje duch patriotyzmu, poświęcenia, oddania, pełnej gotowości i bezinteresowności - powiedział prezydent Andrzej Duda w Katowicach podczas przysięgi żołnierzy WOT. Prezydent podkreślił, że o służbie żołnierzy WOT w superlatywach wypowiadają się dowódcy Wojska Polskiego.

Prezydent RP, zwierzchnik sił zbrojnych, Andrzej Duda po raz pierwszy brał udział w przysiędze żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Zwracając się do żołnierzy WOT podziękował im za ich "poświecenie" i "gotowość, aby przygotować się do obrony ojczyzny i jej służyć".

Wyjątkowa przysięga śląskich Terytorialsów - 16.08.2019
Wyjątkowa przysięga śląskich Terytorialsów - 16.08.2019 · fot. 13.


Obecny na przysiędze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział. - Jesteście świetnie przygotowani, żeby nieść pomoc tym którzy pomocy będą potrzebować, jesteście zawsze blisko, jesteście zawsze gotowi. Oby nigdy nie było wojny, ale w sytuacji takiego zagrożenia, to właśnie wy będziecie wspierać wojska operacyjne. To jest bardzo ważna rola, bo wy doskonale znacie teren, na którym przyjdzie wam operować.

Podczas swojego wystąpienia gen. dyw. Wiesław Kukuła zwrócił uwagę na to, że dzisiejsza uroczystość jest na wskroś przeszyta symboliką.

- Po pierwsze grupa składających dzisiaj żołnierzy to niemal tylu żołnierzy ilu liczyła Grupa Destrukcyjna Dowództwa Obrony Plebiscytu, nazywanej grupą „Wawelberga” od pseudonimu jej dowódcy kapitana Tadeusza Puszczyńskiego, którego na wniosek obecnych tu żołnierzy 13 Śląskiej Brygady OT Pan minister ON Mariusz Błaszczak uczynił patronem brygady. Po drugie żołnierze przysięgę złożą niemal dokładnie w setną rocznicę wybuchu pierwszego powstania śląskiego. Po trzecie przysięga zostanie złożona w Nikiszowcu, którego mieszkańcy jako jedni z pierwszych przystąpili do walki zbrojnej o przyłączenie Górnego Śląska do Polski - powiedział generał.

Wyjątkowa przysięga śląskich Terytorialsów - 16.08.2019
Wyjątkowa przysięga śląskich Terytorialsów - 16.08.2019 · fot. terytorialsi.wp.mil.pl


Zaprzysiężenie odbyło się na terenie katowickiej dzielnicy Nikiszowiec, na Placu Wyzwolenia, gdzie dokładnie 100 lat temu przysięgę składali śląscy powstańcy, których spadkobiercami są dzisiejsi terytorialsi ze Śląska. Sto lat temu to właśnie Nikiszowiec, wtedy jeszcze jako gmina, opowiedział się praktycznie całkowicie za włączeniem do Polski, tu też toczyły się najcięższe walki, dlatego właśnie dzielnica ta została wybrana na miejsce uroczystej przysięgi żołnierzy 13 Śląskiej Brygady OT.

Podczas przysięgi wojskowej awans na stopień kapitana odebrała por. Krystyna Koczy, kurier Armii Krajowej.

Podczas przysięgi odczytana została decyzja ministra obrony narodowej w sprawie przejęcia tradycji oddziałów i organizacji walczących o powrót Śląska do Polski, a także ustanowienia święta 13 Śląskiej Brygady OT.

Wyjątkowa przysięga śląskich Terytorialsów - 16.08.2019
Wyjątkowa przysięga śląskich Terytorialsów - 16.08.2019 · fot. terytorialsi.wp.mil.pl


Ważnym elementem uroczystości było także oficjalne wręczenie proporców rozpoznawczych Dowódcy 13 Śląskiej Brygady OT im. ppłk. dypl. Tadeusza Puszczyńskiego ps. „Konrad Wawelberg” oraz Dowódcy 131 Batalionu Lekkiej Piechoty. Proporce rozpoznawcze są symbolami rozpoznawczymi jednostek wojskowych i pododdziałów.

Barwy proporców nawiązują do opasek noszonych przez powstańców śląskich w stopniach oficerskich. Żółta żyłka nawiązuje do barw województwa śląskiego. Na proporcu Dowódcy 13ŚBOT widnieje Orzeł Biały ze sztandaru powstańczego. Pod jego szponami wieniec z gałęzi dębowych, który był odznaką noszoną przy pasach przez dowódców z Grupy "Wawelberga". Na proporcu Dowódcy 131blp widnieje Orzeł Górnośląski według wzoru używanego w okresie II Rzeczypospolitej

ab / bielsko.info, źródło: terytorialsi.wp.mil.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.