bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 14 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 2503

Miejski Dom Kultury u progu nowego sezonu kulturalnego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej" podaj

W pierwszym półroczu 2019 roku w dwunastu placówkach MDK prowadzono zajęcia w 382 grupach stałych dla 4 856 uczestników z Bielska-Białej i okolic.

Reklama

DK Włókniarzy
Miejski Dom Kultury u progu nowego sezonu kulturalnego · fot. Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej


Osoby ze wszystkich grup wiekowych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i coraz liczniejszych w naszym mieście seniorów, realizowały swoje pasje w zespołach tanecznych i wokalnych, kołach zainteresowań i grupach teatralnych, pobierały indywidualne lekcje gry na instrumentach, szlifowały warsztat plastyczny, rozwijały umiejętności hobbystyczne, spotykały się podczas imprez integracyjnych, uczestniczyły w zajęciach o charakterze rekreacyjnym.

Pasjonatów kulturalnego życia przyciągają w swoje szeregi grupy artystyczne o wieloletniej tradycji, obsypane licznymi nagrodami w konkursach i przeglądach. Wśród nich można wymienić zespoły z Domu Kultury Włókniarzy: Obchodzący 65-lecie istnienia Zespół Pieśni i Tańca „Beskid”, młodzieżowo-dziecięca Kapela „Beskidek”, która pod koniec czerwca została nagrodzona na legendarnym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Formacja Tańca Towarzyskiego „Monsun” zdobywająca kolejne mistrzowskie tytuły na Mistrzostwach Polski oraz już stuletni Chór Mieszany „Echo” (MDK zaprasza w styczniu 2020 roku na uroczysty koncert podsumowujący jubileuszowe obchody).

Minionej wiosny niezwykłą popularnością po raz kolejny cieszyły się w Domu Kultury w Mikuszowicach Śląskich warsztaty muzyczne, z których wyodrębnił się Chór Gospel. Najmłodsza uczestniczka Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, czteroletnia Ewelinka Strządała z Domu Kultury w Komorowicach zdobyła Aplauz Uśmiechu, podbijając bezpretensjonalnym śpiewem serca jurorów i publiczności tego prestiżowego festiwalu.

Do najbardziej widocznych, znaczących propozycji kulturalnych, które w sezonie 2018/2019 realizowane były przez MDK na zasadzie kontynuacji, wymienić należy cykliczne imprezy tj.: Ogólnopolski Konkurs Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka, Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Bohunova Paleta”, Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich „O Serce Beskidów”, Beskidzkie Dyktando o Pióro Prezydenta Bielska-Białej, Pocztówkę z Bielska-Białej oraz szereg przeglądów teatralnych i interdyscyplinarnych. I tak w pierwszym półroczu 2019 roku zorganizowano 647 imprez, spotkań, wydarzeń, zarówno lokalnych, w kameralnym stylu, jak tych, które można określić mianem „okrętów flagowych” MDK - we wszystkich ogółem udział wzięło prawie 62 000 widzów.

Jednym ze znaków rozpoznawczych poprzedniego sezonu MDK niewątpliwie pozostanie wielki festyn rodzinny pn. „Dzień Dziecka jest super!”, zorganizowany z rozmachem 1 czerwca. Całodzienna impreza odniosła duży sukces frekwencyjny, przyciągając rzesze bielszczan do Parku im. Juliusza Słowackiego.

- Trwa sezon wakacyjny, ale nie dla MDK. Dopiero co zakończyliśmy w jedenastu Domach Kultury „Akcję Lato 2019” - mówi dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej Zbigniew Hendzel. - „Akcja Lato”, organizowana przez nas w trakcie letnich wakacji, podobnie jak realizowana na tych samych zasadach podczas zimowych ferii „Akcja Zima”, cieszy się olbrzymią popularnością wśród dzieci i rodziców. W tym roku w naszych placówkach z tej formy wypoczynku skorzystała rekordowa liczba ponad 1200 dzieci. Przeprowadzamy ją w formie wakacyjnych warsztatów sportowo-artystycznych urozmaiconych wycieczkami, zajęciami plastycznymi i rekreacyjnymi o charakterze integrującej zabawy. Dzieci mają kapitalną rozrywkę, a jednocześnie mądrze spędzają czas. Lipiec i sierpień to również w praktyce jedyny okres, w którym można przeprowadzić większe prace remontowe i modernizacyjne w placówkach MDK, żeby nie tracić płynności przeprowadzania zajęć w regularnym sezonie kulturalnym. Staramy się wsłuchiwać w oczekiwania bielszczan. Mając na uwadze wygodę osób korzystających z oferty MDK, we wszystkich placówkach od września br. będą uruchomione terminale płatnicze i zainteresowane osoby oraz uczestnicy zajęć będą mogli dokonywać opłat i kupować bilety w sposób bezgotówkowy na imprezy organizowane przez MDK. Ponadto w trzech domach kultury funkcjonuje już bezpłatne wi-fi, a w pozostałych trwają prace, aby do końca przyszłego roku uruchomić tę usługę we wszystkich. Również we wrześniu, na otwarcie sezonu kulturalnego 2019/2020, nastąpi premiera funkcjonalnej nowoczesnej multimedialnej strony internetowej Miejskiego Domu Kultury - dodaje dyrektor MDK-u.

Dzięki dotacji z Gminy Bielska-Białej MDK wzbogacił się o dwa specjalistyczne piece do wypalania wyrobów ceramicznych dla uczestników zajęć z ceramiki, które cieszą się coraz większą popularnością. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, w Domu Kultury w Kamienicy zrealizowano pomysł przeniesienia biblioteki z pierwszego piętra na parter. Dzięki czemu osoby starsze i niepełnosprawne będą miały o wiele lepszy dostęp do wypożyczalni książek, natomiast na I piętrze wyodrębniono dużą salę na zajęcia, która będzie wykorzystywana jako nowa sala prób, głównie dla dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych funkcjonujących w placówce. Zaawansowane prace remontowe, możliwe po otrzymaniu dotacji z miasta, trwają również na zewnątrz budynku Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz, dzięki czemu popularna "Kubiszówka" wypięknieje.

Zapisy na zajęcia w nowym sezonie 2019/2020 do wszystkich zespołów i grup, kół zainteresowań i na indywidualne kursy ruszają od 26 sierpnia. - Czekamy na uczestników od 3 do 99 lat - zachęca z uśmiechem dyrektor Zbigniew Hendzel.

Jesienią na miłośników kulturalnego spędzania wolnego czasu czekają kolejne atrakcyjne wydarzenia przygotowywane przez Miejski Dom Kultury: 27-28 września mający rzeszę fanów Festiwal Kabaretowy „Fermenty” - podczas którego nastąpi także oficjalne ogłoszenie wyników ogólnopolskiego VIII Bielskiego Konkursu Satyrycznego WRZUĆ NA LUZ, połączone z otwarciem wystawy pokonkursowej złożonej z prac czołowych polskich rysowników satyrycznych. W dniach 11-27 października odbędzie się, posiadający międzynarodową renomę Foto Art Festiwal im. Andrzeja Baturo, a 25 października uroczysty koncert z okazji 65-lecie istnienia Zespołu Pieśni i Tańca „Beskid”.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej" podaj