bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 6790

Peleton kolarski Tour de Pologne zrobił przeciąg w wynikach Strava

Strava to aplikacja mobilna przeznaczona dla biegaczy i osób jeżdżących na rowerze. Sportowcy zawodowi, jak i amatorzy mogą mierzyć swoje wyniki na poszczególnych, wskazanych wcześniej segmentach trasy i analizować wyniki. Środowy przejazd kolarzy 5. etapu Tour de Pologne zmienił nie do poznania tabelę wyników w regonie.

w
fot. strava.com


Strava służy do rejestrowania i monitorowania treningów. Podobnie jak większość aplikacji przeznaczonych dla sportowców, posiada zarówno wersję mobilną, jak i webową - ta pierwsza towarzyszy sportowcowi wraz ze smartfonem lub specjalnym urządzeniem podczas uprawiania sportu, druga umożliwia uzyskanie szerszego poglądu i analizę treningów już na spokojnie przed komputerem. Dzięki wykorzystaniu systemu GPS Strava śledzi lokalizację sportowca i za pomocą tej funkcji określa przebyty dystans i tempo jego pokonywania.

Przebyty dystans jest z kolei przedstawiony w segmentach, czyli wydzielonych odcinkach, które możemy tworzyć samodzielnie bądź skorzystać już z tych utworzonych przez innych użytkowników aplikacji. Funkcja ta umożliwia też rywalizowanie z innymi osobami na konkretnym odcinku. Dzięki Stravie otrzymamy również informacje o najwyższym i najniższym punkcie, największym nachyleniu na danej trasie. Aplikacja jest bezpłatna. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowej płatnej wersji, ale już wersja bezpłatna jest wystarczająco rozbudowana i - zdaniem wielu - wystarczająca.Podobnie jak równie popularne Endomondo, Strava umożliwia pokazanie swoich wyników znajomym na Facebooku, obserwowanie konkretnych osób, tworzenie grup czy nawet sprawdzenie, z kim się minęło na trasie. To właśnie dzięki tej społecznej funkcji możemy podejrzeć przejazd ponad 50 zawodników tegorocznej edycji Tour de Pologne. Nieoficjalnie wiadomo, że Stravy używają wszyscy kolarze w peletonie, ale nie wszyscy udostępniają swoje wyniki od razu. Część z nich analizuje przejazd z trenerami i zespołem, a wyniki są udostępniane kilka tygodniu po zakończeniu wyścigu lub z różnych powodów nie udostępniane są wcale dla szerszej społeczności.

Przetasowania w tabeli

Dotychczas na przełęczy Przegibek i lokalnych segmentach królował Przemysław Niemiec pochodzący z Pisarzowic, który najlepsze czasy naznaczył podczas ubiegłorocznej edycji Tour de Pologne. Przemek, mimo zakończonej kariery zawodowego kolarza, nie zrezygnował z roweru. Niemal codziennie trenuje na lokalnych drogach wraz ze znajomymi i młodymi adeptami kolarstwa szosowego, którzy rozpoczynają swoją karierę. Tylko w tym roku na rowerze przejechał blisko 8 tysięcy kilometrów, a jego treningi można śledzić tutaj. Obecnie pracuje przy organizacji Tour de Pologne.

W
fot. strava.com


3 minuty i 20 sekund potrzebował środowy zwycięzca piątego etapu Tour de Pologne na zjazd z przełęczy Przegibek do Straconki. To wynik, który dla przeciętnego kierowcy samochodu jest poza zasięgiem, nie wspominając już o rowerze. Pierwsze 25 miejsc na segmentach zostało naznaczonych właśnie w dniu wczorajszym. Liczby i wykresy robią wrażenie. Niektórzy kolarze udostępniają także swoje parametry zdrowotne (np. tętno) lub techniczne (ilość obrotów korbą i prędkość).

Strava także w górach

Rowerzyści, którzy jeżdżą po lokalnych szlakach i ścieżkach rowerowych w kompleksie Enduro Trails także mogą sprawdzać swoje wyniki i mierzyć się z najlepszymi na poszczególnych segmentach. Co ciekawe, nazewnictwo poszczególnych segmentów to kwestia inwencji twórczej autora, którym może być każdy. M.in. dlatego na lokalnych mapach Stravy można znaleźć takie segmenty jak "sprint z Wilkowic górnych do monopola" czy "na piwerko pod Magurkę".

sid / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.