bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 9 sierpnia 2019
  • 24 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 1643

Tornister pełen uśmiechów: artykuły szkolne dla dzieci w trudnej sytuacji

Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej już po raz jedenasty włącza się w ogólnopolską akcję „Tornister pełen uśmiechu” na nowy rok szkolny 2019/2020. Akcja ma na celu przygotowanie wyprawki szkolnej dzieciom z rodzin w trudnej sytuacji życiowej, tak aby nowy rok szkolny mogły rozpocząć z uśmiechem.

Tornister pełen uśmiechów
Tornister pełen uśmiechów · fot. Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej


Plecak w ParafiiAkcja polega na tym, że wierni zabierają do domu wystawiony w kościele pusty plecak i sami uzupełniają go przyborami szkolnymi. Wypełniony, na przykład po tygodniu, odnoszą z powrotem do kościoła, aby mogło nim zostać obdarowane jakieś konkretne, wskazane przez parafię dziecko.

- Akcja ta w wielu parafiach naszej Diecezji cieszy się dużą popularnością. Parafianie nie tylko dbają o to, aby plecak pełen był wszelakich przyborów potrzebnych dzieciom do szkoły. Często dekorują „swoje” plecaki przypinając do nie zawieszki-maskotki bądź naszywając różne znaczki: motylki, kwiatuszki, zwierzątka - mówią organizatorzy akcji.

Uśmiechnij się do księdza proboszcza o „Plecak pełen uśmiechów”!Do biura Caritas przychodzą także Darczyńcy indywidualni, którzy odbierają plecak do wyposażenia. Często są to rodziny, które w taki sympatyczny sposób uczą dzieci dzielenia się z innymi. Są też Darczyńcy, którzy przynoszą wyprawkę szkolną dla dziecka, bo swoje są już „odchowane” a zakup przyborów szkolnych sprawia im radość.

Akcja ma charakter długofalowy, gdyż przekazane artykuły służą dziecku przez cały rok szkolny.

Od 2018 roku Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej uruchomił możliwość płatności elektronicznych i „Plecak pełen uśmiechów” można ofiarować wirtualnie. Oczywiście plecak z wyprawką i uśmiech obdarowanego dziecka są jak najbardziej realne. Link do strony płatności elektronicznych.

Tornister pełen uśmiechów
Tornister pełen uśmiechów · fot. Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej


Plecak na WschódOd 2018 roku ze względu na rządowy program wyprawki szkolnej dla polskich dzieci (świadczenie „Dobry Start”, nazywane też 300+) akcja dedykowana jest również dzieciom z Białorusi, Litwy i Ukrainy. Zasadniczo są to dzieci z korzeniami polskimi z parafii, gdzie posługują księża pochodzący z naszej Diecezji.

- Zależy nam, aby dzieci szczególnie z rodzin polonijnych, miały łatwiejszy start. Księża Misjonarze pochodzący z naszej Diecezji, którzy posługują w parafiach na Wschodzie, już teraz zgłaszają takie potrzeby. Koszt zakupu wyprawki szkolnej dla ucznia na Ukrainie nierzadko stanowi wydatek całej wypłaty rodzica - tłumaczą przedstawiciele Caritas. - Otrzymane plecaki przekażemy, tak jak w roku 2018, dzieciom polonijnym z Ukrainy, które przyjechały 31 lipca i na dwóch turnusach kolonijnych będą wypoczywały w Jubileuszowym Centrum Caritas w Lipniku do 28 sierpnia.

„Tornistry pełne uśmiechów” zostaną również odebrane przez księży prowadzących duszpasterstwo na Wschodzie i przekazane potrzebującym dzieciom.

BM / bielsko.info, źródło: Caritas Bielsko

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.