bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 7 sierpnia 2019
  • 9 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 4882

[ZDJĘCIA] Ponad 900 pątników wyruszyło pieszo na Jasną Górę

„Przemiana dokonuje się przez modlitwę. Samo kroczenie o przemianie nie decyduje. O przemianie decyduje modlitwa, rezygnacja z tego, co mi wolno i do czego mam prawo” - mówił bp Piotr Greger na rozpoczęcie XXVIII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę, która 6 sierpnia wyruszyła z bazyliki mniejszej Nawiedzenia NMP w Hałcnowie w drogę do Matki Bożej Częstochowskiej.

Rozpoczęcie XXVIII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę - 6.08.2019 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Wśród ok. 940 pątników przemierzających ponad 150-kilometrowy pątniczy szlak są liczne rodziny z dziećmi, księża, siostry zakonne, młodzież a także osoby starsze i samotne. Z bielskimi pątnikami pielgrzymują też wierni z Węgier, mający od pięciu lat już stałą grupę pielgrzymkową, a także pielgrzymi duchowi, których stan zdrowia nie pozwala na czynne uczestnictwo w pielgrzymce - w tym roku jest to 58 osób. Tegorocznej drodze do Matki Bożej Królowej Polski przyświecają słowa „W mocy Ducha idziemy do Matki”. Wraz z głównym przewodnikiem pielgrzymki ks. Damianem Korycińskim przez pierwsze kilometry pątników poprowadził bp Piotr Greger. Wczesnym rankiem pielgrzymi uczestniczyli w uroczystej Mszy św., której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej. Wielu wędrowców skorzystało też z sakramentu pokuty i pojednania.

- Pielgrzymka to szczególny czas otwierania się na moc Bożej łaski, to wyjątkowa, niecodzienna okazja do właściwej przemiany samego siebie. Samo kroczenie przemiany nie dokonuje; o tym nie decydują przemierzone kilometry, ale siła modlitwy. Pielgrzymka to intensywny czas modlitwy, to rezygnacja z tego, co mi wolno i do czego mam prawo, aby podejmując wysiłek fizyczny świadomie tracić czas dla Boga. Pielgrzymka to czas naszego przemienienia; to szansa doświadczenia zachwytu spotkania ze swoim Panem. Góra Przemienienia - to miejsce, na którym człowiek na nowo zachwyca się Chrystusem, a zafascynowany uznaje Go Panem swojego życia. Pozwoliliśmy się wprowadzić na górę Tabor, aby na nowo odnowiła się nasza wiara oraz byśmy podjęli próbę przemiany swojego życia - zaznaczył bp Greger, zwracając uwagę, że dopiero powrót do szarej codzienności okaże się najlepszym sprawdzianem tego, co się stało się w czasie pielgrzymowania.

Na koniec życzył wszystkim pielgrzymom, by za słowami św. Łukasza „Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego” każdy doświadczył perspektywy przepełnionej Bożą chwałą. - Niech ta perspektywa towarzyszy wam, będzie z wami obecna na każdym kolejnym kilometrze drogi prowadzącej na Jasną Górę - mówił. Mszę św. zakończyło uroczyste błogosławieństwo biskupa.

Wraz bp. Piotrem Gregerem przy ołtarzu polowym modlili się kapłani, wśród których byli przewodnicy grup pielgrzymkowych, z głównym przewodnikiem pielgrzymki ks. Damianem Korycińskim. Tradycyjnie biskup otrzymał pakiet pielgrzyma i legitymację. Liturgię Mszy św. ubogacił zespół „Betania” ze Starej Wsi.

Ks. Damian Koryciński tegoroczne pielgrzymowanie nazwał wędrówką, „by złożyć pocałunek na twarzy Najświętszej Matki”. - Wpierw taki duchowy, w swoim sercu, a później, kiedy popatrzymy w Jej oblicze, pocałunek namacalny - wytłumaczył, dodając, że co roku pielgrzymi modlą się za cały powszechny Kościół, za Ojca Świętego Franciszka, za diecezję bielsko-żywiecką, biskupów, ojczyznę, o powołania kapłańskie i zakonne, a także prosząc dla wszystkich rodaków o dar mądrości i dary Ducha Świętego dla wszystkich rodzin.

Równocześnie z grupami pątników z Bielska-Białej w stronę Jasnej Góry wyruszają pielgrzymki z innych części diecezji: 6 sierpnia z Andrychowa i z Cieszyna, a 7 sierpnia z Oświęcimia i Czechowic-Dziedzic. Wszystkie grupy połączą się rankiem 11 sierpnia i wspólnie jako reprezentacja diecezji bielsko-żywieckiej wejdą na jasnogórskie błonia.

BM / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.