bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 5 sierpnia 2019
  • 15 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 1935

Szpital Pediatryczny oszczędza pieniądze dzięki bateriom solarnym

10 tysięcy zł oszczędności przyniosły w pierwszym półroczu ekologiczne inwestycje Szpitala Pediatrycznego w postaci baterii solarnych na dachu pawilonu nr 2 oraz ogniw fotowoltaicznych na dachu pawilonu nr 5.

Baterie solarne na dachu Szpitala Pediatrycznego
Baterie solarne na dachu Szpitala Pediatrycznego · fot. Szpital Pediatryczny


Solarne baterie na dachu pawilonu nr 2 zamontowano jesienią 2014 roku, a służą one do podgrzewania używanej w szpitalu wody. Ogniwa fotowoltaiczne na dachu pawilonu nr 5 pojawiły się pod koniec 2016 roku, w ramach gruntownej modernizacji tego obiektu. One produkują energię elektryczną. Zajmują 144 metry kwadratowe powierzchni i mają moc 24 kilowatów.

- Inwestycje te przynoszą naszemu szpitalowi wymierny skutek ekonomiczny w postaci niższych rachunków za energię. Ale dają one również efekt ekologiczny, gdyż dzięki nim korzystamy z ekologicznej, tak zwanej zielonej energii powstałej z wykorzystania promieni słonecznych i tym samym ograniczamy wykorzystanie energii pochodzącej ze spalania węgla. Dlatego też zarówno na instalację baterii solarnych jak i na montaż ogniw fotowoltaicznych otrzymaliśmy finansowe wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - mówi Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej do spraw administracyjno-technicznych.

Oszczędności, jakie przynoszą szpitalowi solarne baterie oraz ogniwa fotowoltaiczne, nie są symboliczne. W 2017 roku wyprodukowana przez te urządzenia energia miała wartość 17 697 zł, w roku 2018 było to 19 279 zł, a w pierwszych sześciu miesiącach tego roku wartość tej energii wyniosła 10 285 zł.

BM / bielsko.info, źródło: Szpital Pediatryczny

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.