Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 30 lipca 2019
  • wyświetleń: 871

Masz kredyt? Sprawdź, czy nie przepłacasz za polisę /blog/

Materiał partnera:

Spłata kredytu, comiesięczne opłaty za mieszkanie, bieżące naprawy, fundusz remontowy… Koszty utrzymania nieruchomości mogą przytłoczyć, szczególnie jeżeli oprócz tego utrzymujemy rodzinę, samochód i nierzadko pomagamy rodzicom. Do tej listy należy również dopisać składkę ubezpieczeniową, którą musi opłacać każda osoba posiadająca mieszkanie lub dom w kredycie. Dla niektórych to wydatek rzędu nawet 1000 zł. Podpowiadamy jak zminimalizować koszty ubezpieczenia domu lub mieszkania tak, by polisa nie straciła na jakości.

Wypróbuj directUbezpieczenia sprzedawane przez internet zadomowiły się już w Polsce na dobre. Choć większość z nas kojarzy, że w ten sposób można kupić OC komunikacyjne - nie jest to jedyny typ polisy, jaki oferują firmy ubezpieczeniowe w sieci. W portfelu firm znajdziemy również ubezpieczenia mieszkaniowe, turystyczne, sportowe i inne. Są to również ubezpieczenia z cesją na bank, czyli takie które interesują właśnie kredytobiorców. Jeżeli więc mamy poczucie, że składka za ubezpieczenie nieruchomości (zobacz tutaj) którą płacimy jest odrobinę za wysoka - nic nie stoi na przeszkodzie, by poszukać alternatywnej polisy w internecie. Kilka minut spędzonych w sieci wystarczy, by zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Tyle najczęściej wyliczenie składki i finalizacja zakupu polisy online.

Porównaj ofertyKupno polisy w internecie nie powinno ograniczyć się tylko do wybrania pierwszej oferty, która wyskoczy nam w wyszukiwarce. Proces powinien przebiegać podobnie jak w momencie, gdy kupujemy polisę u agenta ubezpieczeniowego, czyli obejmować porównanie ofert różnych firm. W tym celu możemy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń lub samodzielnie sprawdzić warunki w różnych towarzystwach. W ten sposób będziemy mogli zapłacić mniej lub otrzymać szerszą ochronę w ramach dotychczasowej ceny. Warto wykorzystać tę szansę.

Szeroki zakresPorównując polisy mieszkaniowe w internecie warto pamiętać o tym, że są to ubezpieczenia majątkowe dobrowolne, co oznacza że każda firma kształtuje warunki takiego produktu samodzielnie. Działa to więc zupełnie inaczej niż w przypadku OC komunikacyjnego, które w każdej firmie jest dokładnie takie samo i może różnić się tylko ceną lub polisami dodatkowymi oferowanymi z nim razem w pakiecie. W przypadku ubezpieczeń mieszkaniowych próg trudności podniesiony jest zatem wyżej i polisy różnią się nie tylko ceną ale też zakresem, czy wysokością sumy ubezpieczenia. Czym dokładnie mogą różnić się takie ubezpieczenia? O tym dalej.

Nie tylko muryWybierając ubezpieczenie domu i mieszkania musimy zadecydować, które elementy naszej nieruchomości chcemy objąć ochroną. Mogą to być: mury, elementy stałe oraz ruchomości. Mury to konstrukcja budynku. Elementy stałe to natomiast np. armatury, zabudowa kuchenna, instalacje które są w ścianach, boazerie itp. Ruchomości to sprzęt RTV i AGD, biżuteria i inne cenne przedmioty. Ponadto, jeżeli jesteśmy właścicielami domu - nierzadko ochroną możemy objąć również obiekty małej architektury takie jak altana, brama, czy chodnik znajdujące się na naszej działce lub budynek gospodarczy. Te najczęściej można ubezpieczyć w ramach ochrony dodatkowej. W przypadku ubezpieczenia związanego z zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego - bank najczęściej wymaga ubezpieczenia murów i elementów stałych, pozostawiając nam decyzję, czy chcemy też objąć ochroną ruchomości. Jeżeli ubezpieczymy tylko mury i elementy stałe - wpłynie to na obniżenie składki ubezpieczeniowej, jednak pozostawi nasze ruchomości bez ochrony.

Różne ryzykaKolejny element, w kwestii którego musimy zadecydować kupując ubezpieczenie mieszkania (sprawdź tutaj) to ryzyka, od których chcemy ubezpieczyć nasz dom czy mieszkanie. Oczywiście kluczowa jest ochrona murów i stałych elementów od zdarzeń losowych, katastrofy budowlanej i dewastacji. Wśród zdarzeń losowych znajdują się m.in. pożar, zalanie, zaleganie śniegu i lodu, deszcz nawalny, upadek drzewa itp. Nie bez znaczenia może być też dla nas ubezpieczenie od powodzi - jeżeli nasza nieruchomość znajduje się w miejscu, w którym może grodzić takie zdarzenie. Inne zagrożenia, a co za tym idzie inne ryzyka powinna przewidywać ochrona naszych ruchomości. W tym przypadku ważne są zdarzenia losowe, czy dewastacja ale też kradzież z włamaniem. Im więcej ryzyk, tym najczęściej wyższa składka. Dlatego kupując ubezpieczenie mieszkaniowe warto zastanowić się, jakie zdarzenia mogą grozić naszej nieruchomości i dobrać je tak, by nie płacić za niepotrzebną ochronę.

Suma ubezpieczeniaNa wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa również wysokość tzw. sumy ubezpieczenia. Im wyższa suma ubezpieczenia tym wyższa składka, ale też odpowiedzialność towarzystwa za ewentualną szkodę jest większa. Suma ta ma w zasadzie największy wpływ na cenę polisy. Dlatego trzeba ją odpowiednio dobrać. W przypadku gdy posiadamy mieszkanie na kredyt wysokość tej sumy będzie w dużej mierze uzależniona od kwoty kredytu, który zaciągnęliśmy i tym samym determinowana przez bank. Jednak w kwestii sumy ubezpieczenia ruchomości będziemy decydować samodzielnie. Warto przyjrzeć się tej kwocie tak, by odpowiadała ona rzeczywistej wartości zgromadzonych przez nas przedmiotów i sprzętów.

Oferta ubezpieczeń mieszkaniowych Grupy EuropaGrupa Europa oferuje zróżnicowane ubezpieczenia dla właścicieli oraz najemców nieruchomości. W ofercie firmy znajdują się takie produkty jak ubezpieczenie MyFlat dedykowane właścicielom mieszkań, MyHouse skierowane do właścicieli domów, a także MyRent oraz MyProperty przeznaczone dla najemców oraz właścicieli wynajmowanych nieruchomości. Uzupełnieniem oferty ubezpieczeń mieszkaniowych jest rozbudowana polisa na wypadek awarii i zdarzeń losowych - Home Experts.