bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 30 lipca 2019
  • wyświetleń: 170833

Jaki beton na fundament

Materiał partnera:

Wydawałoby się, iż beton to prosta sprawa, że to tylko mieszanina czystej wody, cementu i dodatku kruszywa z piaskiem. Nic bardziej błędnego, bowiem beton towarowy, to obecnie podstawa fundamentów każdej budowy, i to patrząc pod względem wielkości budowli (nowoczesne, dwudziestopiętrowe biurowce w centrach polskich aglomeracji miejskich, jak i mały domek na przedmieściach), jak i komplikacji projektu architektonicznego (prosty w planie „klocek” typu bliźniak, jak i rozbudowana konstrukcja z wystającymi elementami, łącznikami, przybudówkami, z przeznaczeniem na lofty). Powiedzielibyśmy wręcz, nieco się powtarzając, iż beton na fundamenty to „fundamentalna sprawa” każdej budowy.

beton bielsko


Czym jest „wytrzymałość na ściskanie”?Każdy producent betonu, jak i każdy „budowlaniec’, który beton wylewa pod fundamenty zdaje sobie, iż beton towarowy pod fundament decyduje o trwałości całej konstrukcji, biorąc pod uwagę „nacisk” ciężaru całej konstrukcji, ale też pod kątem oddziaływania na budynek przez środowisko naturalne. W tym ostatnim wypadku, fundament ma niejako chronić budynek przed wpływem, np. wilgoci zawartej w warstwach podłoża okalających budynek.

Beton Bielsko pod fundamenty, jaki i każdy element konstrukcyjny budowy ma swoje właściwości fizyko-chemiczne, których odpowiednie parametry określają jednocześnie trwałość, wytrzymałość i nośność fundamentów. Tak więc w skrócie powinniśmy wiedzieć, iż poszczególne klasy betonu stosowanego w budownictwie cywilnym (w wojskowym, beton musi się wykazać dodatkowymi parametrami, np. odpowiednią trwałością na siłę uderzenia przez pocisk, itp.) klasyfikowane są za pomocą głównego parametru jakim jest tzw. „wytrzymałość na ściskanie”. W skrócie - jest to prawdopodobna wytrzymałość danej jednostki betonu na nacisk przyszłych obciążeń. Obecnie najbardziej popularną klasą betonu do wylewania ław fundamentowych jest ta z oznaczeniem B20 lub ewentualnie coraz częściej spotykane (bo według najnowszej normy PN-EN 206:2014) C16/20, co mówi nam, iż ława powinna wytrzymać obciążenia minimum 20 MPa.

Klasa ekspozycji i klasa konsystencji - inne ważne parametry betonu


Z innych ważnych parametrów bez spełnienia, których beton może się okazać przyczyną przyszłej katastrofy budowlanej są klasa ekspozycji i konsystencji. Ten pierwszy określa, w jakich warunkach zewnętrznych dany rodzaj betonu może być użytkowany. Projektant musi więc uwzględnić zasolenie gruntu, obecność wód zasiarczonych w podłożu, a przyjęło się, iż beton towarowy pod fundament zbrojony musi spełniać klasę ekspozycji na poziomie minimum XC2.

Drugi parametr, czyli klasa konsystencji - jak intuicyjnie moglibyśmy się według tej nazwy spodziewać - to po prostu gęstość (czyli swoista „zwartość”, „płynność”) mieszanki jaką się stosuje przy produkcji betonu. Przy budowie domku jednorodzinnego na przykład, wystarczający będzie beton o klasie konsystencji S3 lub S4. Każdy inny numer w klasie będzie oznaczał, iż mieszanka jest bardziej płynna i stosunkowo łatwiej nią wypełnić szalunek.

betoniarnia bielsko

Betoniarnia Bielsko - profesjonalny producent betonu

Oczywiście, możemy się pokusić o samodzielne wytworzenie niewielkiej ilości betonu, jeśli chcemy przykładowo wylać nieduży betonowy „plaster” pod wolnostojące kwietniki ogrodowe. Natomiast absolutnie nie proponujemy Państwu samodzielnych prób przygotowywania mieszanki budowlanej pod fundamenty domu jednorodzinnego lub innego obiektu, którego jakość fundamentów będzie się wprost przekładała na bezpieczeństwo użytkowania. Pozostawmy to raczej w rękach fachowców, którzy zdecydowanie bardziej niż „na oko”, a z pomocą WAG i komputerów będą potrafili wymierzyć parametry i klasę betonu pod fundament naszego domku.

Profesjonalny i obeznany w niuansach branży producent betonu z Bielska-Białej, taki jak betoniarnia „Żelbetex” będzie kierował się przede wszystkim dotrzymaniem norm przy produkcji, co oczywiście przełoży się na jego optymalną klasę. A tego najbardziej życzylibyśmy sobie od dobrego wykonawcy naszej rodzinnej inwestycji.

--
ŻELBETEX ŁUKASZ SEREDYŃSKI
UL.ŁĘGOWA 1 ZARZECZE
34-326 PIETRZYKOWICE
tel. 512-021-907
zelbetex@gmail.com
https://www.zelbetex.pl/