Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 25 lipca 2019
  • 28 lipca 2019
  • wyświetleń: 2474

Rondo "województwa bielskiego"? Kolejny pomysł Beskidzkiego Domu

Stowarzyszenie Beskidzki Dom wychodzi z inicjatywą dotyczącą nazewnictwa ulic w Bielsku-Białej. Jedną z propozycji jest nazwanie jednego z rond w Bielsku-Białej nazwą "województwa bielskiego".

Rondo, Bielsko-Biała
Rondo "województwa bielskiego"? Kolejny pomysł Beskidzkiego Domu · fot. ab / bielsko.info


Na ręce Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady Miasta wystosowano pisma z dwoma propozycjami:
  • by budowaną ulicę roboczo zwaną Nowohałcnowską nazwać ulicą Galicyjską,
  • by dowolny plac lub rondo w naszym mieście nazwać im. Województwa Bielskiego.


- Obie nazwy przypominałyby o naszym dziedzictwie historycznym, a odniesienie do woj. bielskiego dodatkowo o aspiracjach ponadlokalnym miasta, które jak sądzimy, wszyscy radni, zatroskani o dobro Bielska-Białej, podzielają. Nasze stanowisko w przedmiotowej sprawie popiera również Stowarzyszenie Aktywnych Polaków, za co dziękujemy - informuje dr Grzegorz Wnętrzak, wiceprezes Stowarzyszenia Beskidzki Dom.

Warto odnotować, że propozycje nazwy dla tzw. ulicy Nowohałcnowskiej zgłosiło m.in. Stowarzyszenie Komorowice, które zaproponowało nazwanie ulicy nazwiskiem lokalnej społeczniczki z Komorowic Matyldy Linert. Jest także propozycja nazwania ulicy nazwiskiem ks. Rudolfa Marszałka.

apel Stowarzyszenia Beskidzki Dom w sprawie nadania nowych nazw ulic w Bielsku-Białej

Stowarzyszenie Beskidzki Dom działa na rzecz promocji regionu i miasta Bielska-Białej, w szczególności jego dziedzictwa kulturowego. Dostrzegam potrzebę upamiętnienia historii miasta w nazewnictwie jego ulic, które naszym zdaniem w niewielkim stopniu dotychczas ją uwzględniało. Dlatego zwracamy się z petycją o nadanie:
1) nowo wybudowanej ulicy łączącej obecną ulicę Hałcnowską z węzłem Rosta (nazywanej roboczo Nowohałcnowską) nazwy: Galicyjska.
2) dowolnemu skwerowi, rondu lub placowi w Bielsku-Białej nazwy: Województwa Bielskiego.

Naszą petycję uzasadniamy faktem przynależności prawobrzeżnej części miasta do prowincji Galicja w czasach monarchii austriackiej. Dziedzictwo to jest postrzegane pozytywnie przez społeczność zarówno naszego miasta jak i okolic, a także inne polskie miasta, które leżały w dawnej Galicji.

Ulice o tej nazwie istnieją m.in. w Krakowie i Rzeszowie. Warto również podkreślić, że proponowana przez nas lokalizacja tej ulicy (położonej na styku Hałcnowa i Komorowic Krakowskich) uwzględnia historyczny kontekst, gdyż obie obecne dzielnice (dawniej osobne wsie) leżały właśnie w Galicji. W przypadku drugiej propozycji chcemy przypomnieć mieszkańcom naszego miasta jak i przybywającym tu turystom o jego najnowszej historii, gdy było ono stolicą jednego z najmniejszych, ale i najprężniejszych województw kraju, zlikwidowanego pomimo protestów mieszkańców. Dzięki istnieniu tego województwa nasze miasto stało się ważnym ośrodkiem administracyjnym i umocniło swą pozycję gospodarczą i społeczną w całych Beskidach Zachodnich. Dodajmy, że podobne upamiętniania swej wojewódzkiej stołeczności posiadają inne miasta (jak np. Biała Podlaska czy Opole-to ostatnie upamiętnia zwycięską batalię o utrzymanie województwa w l. 90-tych XX wieku w formie obelisku).

Mamy nadzieję, że nasze propozycje zostaną rozpatrzone pozytywnie, a nowe nazwy utrwalą wśród mieszkańców znajomość historii miasta oraz pogłębią dumę i lokalny patriotyzm.

W imieniu zarządu Stowarzyszenia Beskidzki Dom
dr Grzegorz Wnętrzak, Wiceprezes

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.