Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 18 lipca 2019
  • wyświetleń: 2037

Beskidzki Dom chce upamiętnienia dwóch wydarzeń

Stowarzyszenie Beskidzki Dom popierane przez Stowarzyszenie Aktywnych Polaków wychodzi z inicjatywą upamiętnienia tablicami okolicznościowymi dwóch ważnych wydarzeń z historii Bielska-Białej. Wystosowano w tej sprawie petycję do prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego.

dom polski
Dom Polski w latach 30. XX wieku · fot. FotoPolska


Pierwszym z nich jest tzw. bitwa nad Białką, która miała miejsce w czerwcu 1914 roku. Było to starcie bielskich Niemców z przybyłymi głównie z Białej i reszty Galicji Polakami zmierzającymi na obchody świętowania rocznicy Sokoła do bielskiego Domu Polskiego. Tablica miałaby stanąć przy kładce spinającej rzekę Białą na wysokości ul. Sempołowskiej oraz 1 Maja.

Drugą tablicą stowarzyszenie chce upamiętnić powstanie pierwszej po upadku monarchii habsburskiej polskiej władzy w mieście - bialskiego oddziału galicyjskiej Polskiej Komisji Likwidacyjnej, która z rąk niemieckich władz miasta przejęła władzę w przełomowych dniach listopada 1918 roku. Proponowania przez Stowarzyszenie Beskidzki Dom lokalizacja tablicy to budynek obecnego Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ul. Komorowickiej.

Loading...

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.