Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 lipca 2019
  • wyświetleń: 1829

Samorząd jest już kompletny. Podsumowano wybory do RO

Dziś w ratuszu przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Okrzesik i zastępca prezydenta miasta Przemysław Kamiński podsumowali czerwcowe wybory do rad osiedli w Bielsku-Białej.

okrzesik, kamiński
Konferencja w Urzędzie Miejskim - 10.07.2019 · fot. bielsko.info


W miniony piątek zakończyły się wybory nowych przewodniczących rad osiedli w Bielsku-Białej. To swoisty epilog wyborów do Rad Osiedli, które w naszym mieście odbyły się 16 czerwca.

- Mam wrażenie, że teraz po wyborach do Rad Osiedli i wyborach przewodniczących, samorząd Bielska-Białej jest już kompletny. Mamy wybranego w demokratycznych wyborach prezydenta miasta, który na co dzień zarządza miastem. Mamy radę miejską, która uchwala prawo i kontroluje władzę wykonawczą. W końcu mamy też rady osiedli, które mają rolę konsultacyjną, jako jednostki pomocnicze samorządu terytorialnego - poinformował Janusz Okrzesik, przewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej.

Na konferencji prasowej zwrócono uwagę, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy znacząco zwiększyły się kompetencję rad osiedli w Bielsku-Białej. - Sam budżet obywatelski to było jedno. Od 2019 roku przyznano radom środki na zadania związanymi z drogami (po 100 tys. złotych), a teraz pięć osiedli, z największa frekwencją, otrzyma do podziału milion złotych. Te rady pomimo tego, że działają społecznie i są organem pomocniczym rady miejskiej, mają ważną rolę i stąd taka frekwencja, a nie inna - mówił Przemysław Kamiński.

W wybory zaangażowało się prawie 1000 osób. Zarejestrowano 520 kandydatów, a w obwodowych komisjach wyborczych pracowało 412 osób. Średnia frekwencja wyniosła 8,19%.

- Jasne, że średnia frekwencja nie rzuca na kolana, ale jeśli porównany frekwencje z miastami, które w tym roku przeprowadzały wybory do rad osiedlowych, to tylko Poznań miał w tym roku frekwencję wyższą niż my. Niższa frekwencja była w Gliwicach, Wrocławiu, Szczecinie i Łodzi. Możemy być naprawdę zadowoleni - dodał Janusz Okrzesik.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.