bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 28 czerwca 2019
  • 30 czerwca 2019
  • wyświetleń: 3589

Podpisano umowę, która ma usprawnić działanie SOR-u

Kierownictwo 13 szpitali z woj. śląskiego, w których funkcjonują szpitalne oddziały ratunkowe - w tym Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej - podpisało umowy o partnerstwie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Umowy, zawarte w ramach realizacji projektu "Tryby Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOPSOR)", mają na celu usprawnienie pracy SOR-ów w całym kraju.

sor szpital wojewódzki
Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


- Podpisanie umowy partnerskiej to zapoczątkowanie nowej jakości pracy SOR-ów - podkreślił wicewojewoda Jan Chrząszcz, który powitał uczestników uroczystości w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

A z czym wiąże się realizacja TOP SOR? Projekt zakłada wprowadzenie jednolitych dla całego kraju zasad triażu, czyli segregacji pacjentów według stopnia pilności udzielenia pomocy medycznej. Ma to usprawnić pracę SOR-ów i zwiększyć efektywność udzielania świadczeń zdrowotnych osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, co w efekcie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów.

- Pacjent jak przyjdzie, od razu otrzyma numerek i personel szpitalnego oddziału ratunkowego dokona segregacji i wprowadzenia pacjenta do systemu, ustali stan pacjenta i przydzieli kolor, do jakiego pacjent przynależy, od którego będzie zależał czas pobytu pacjenta i czas zrobienia diagnostyki (…) Wszystko jest w kierunku tego, aby pacjenci jak najsprawniej byli leczeni - mówił podczas uroczystości wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

umowa
Podpisano umowę, która ma usprawnić działanie SOR-u · fot. A. Księżnik


Oprócz zapewnienia łatwego dostępu do informacji o przewidywanym czasie oczekiwania na SOR, system ma też generować dane umożliwiające ewaluację czasu udzielanych świadczeń.

Projekt pt. "Tryby Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOPSOR)" został objęty dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a instytucją odpowiedzialną za jego realizację jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Jak zapowiedział Wiceminister Miłkowski, do października projekt ma zostać wdrożony w pierwszych 76 szpitalach w całej Polsce, natomiast do końca sierpnia przyszłego roku - w pozostałych 156 placówkach, w których działa SOR.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.