Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 czerwca 2019
  • 16 czerwca 2019
  • wyświetleń: 3929

Dzisiaj wybory do Rad Osiedli. Pójdźmy zagłosować!

Za nami:

W niedzielę 16 czerwca w Bielsku-Białej odbędą się wybory do Rad Osiedli. Głosować będą mogli mieszkańcy 21 bielskich osiedli. Po raz drugi w historii Bielska-Białej członków Rad Osiedli wybierzemy w lokalach wyborczych, a nie jak to bywało dawniej na zebraniach sprawozdawczo-wyborczych.

plac niemczyka
Plac im. Józefa Niemczyka w Komorowicach Krakowskich · fot. komorowice.pl


W tym roku wybory odbędą się w 21 osiedlach, w których zgłoszono co najmniej 16 kandydatów. Są to osiedla: Biała Krakowska, Biała Północ, Biała Śródmieście, Biała Wschód, Dolne Przedmieście, Górne Przedmieście, Grunwaldzkie, Hałcnów, Kamienica, Karpackie, Komorowice Krakowskie, Komorowice Śląskie, Kopernika, Mikuszowice Krakowskie, Mikuszowice Śląskie, Polskich Skrzydeł, Słoneczne, Śródmieście Bielsko, Straconka, Wapienica, Wojska Polskiego. W powyższych osiedlach mieszkańcy wybiorą 15-osobowe składy rad osiedli.

wybory do Rad Osiedli
OKW przy Szkole Podstawowej nr 29 w Bielsku-Białej · fot. bielsko.info


Głosowanie nie odbędzie się w 8 osiedlach, w których zgłoszono dokładnie 15 kandydatur. Są to osiedla: Aleksandrowice, Beskidzkie, Bielsko Południe, Leszczyny, Lipnik, Mieszka I, Stare Bielsko, Złote Łany. Kandydaci zgłoszeni w tychże osiedlach automatycznie staną się członkami rad osiedli.

Niestety w kadencji 2019-2024 nie będzie funkcjonowała Rada Osiedla Piastowskiego, gdyż nie złożono wymaganej liczby 15 kandydatur.

Głosowanie odbędzie się w tradycyjnych lokalach wyborczych. Z ich lokalizacją można się zapoznać na stronie www.radyosiedlibb.pl. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 8.00 do godziny 20.00.

Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) w wyborach do Rady Osiedla ma obywatel polski oraz obywatel Unii Europejskiej, niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na obszarze osiedla i jest ujęty w stałym rejestrze wyborców.

rada osiedla
Do uczestnictwa w wyborach zachęcają prezydent i przewodniczący Rady Miejskiej · fot. materiały prasowe


Należy podkreślić, że bardzo ważna w wyborach jest frekwencja. Gdy w danym osiedlu frekwencja nie osiągnie 3%, rada osiedla nie powstanie.

Miasto chce zachęcić mieszkańców osiedli do głosowania pieniędzmi. Do podziału między pięć osiedli jest milion złotych. Osiedle z najwyższą frekwencją otrzyma 500 tys. złotych. Osiedle z drugą frekwencją dostanie do dyspozycji 200 tys. złotych. Trzy kolejne osiedla do wydatkowania otrzymają po 100 tys. złotych.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.