bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 3 czerwca 2019
  • wyświetleń: 9777

Rekordowe zasiłki macierzyńskie. W Bielsku-Białej to 15 tys. zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczył średnią wysokość zasiłku macierzyńskiego Polaków. Do wiadomości podano również przypadki najwyższych zasiłków wypłacanych przez ZUS. W Bielsku-Białej rekordzistą jest mężczyzna, który pobiera zasiłek "macierzyński" w kwocie ponad 15 tys. zł.

ZUS
fot. Zakład Ubezpieczeń Społecznych


Średnia wysokość zasiłku macierzyńskiego z ZUS wynosi około 2,4 tys. zł. Jednak są mamy, które otrzymują kilka, a nawet kilkadziesiąt razy więcej. Z danych ZUS wynika, że najwyższy zasiłek macierzyński w kraju w wysokości 78 577,50 zł jest wypłacany mamie z Warszawy. Tak wysoka kwota jest odzwierciedleniem osiąganych zarobków. Roczne dochody warszawianki przekroczyły 781 tys. zł.

W województwie śląskim wysoki zasiłek macierzyński jest wypłacany tatusiowi z terenu działalności oddziału ZUS w Bielsku-Białej. Kwota jego "macierzyńskiego" to ponad 15 tys. zł.

- Wysokość zasiłku uzależniona jest od podstawy, od której odprowadzane są składki, czyli najczęściej od osiąganego wynagrodzenia. Im to wynagrodzenie wyższe, tym wyższe są odprowadzane składki, a w konsekwencji wyższe świadczenie dla rodziców maluszków. Wpływ na wysokość pobieranego świadczenia ma nasze średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W przypadku kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą i podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu wysokość zasiłku jest ustalana na podstawie miesięcznego przychodu za okres 12 miesięcy kalendarzowych przed porodem. Składka ta jest dobrowolna. Im wyższa, tym wyższa podstawa do ustalenia zasiłku. Jednak w tym przypadku przepisy zawierają limit. W 2019 roku maksymalna wysokość podstawy składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe wynosi miesięcznie kwoty 11 912,5 zł (tj. 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego).

Zasada jest taka: za okres urlopu macierzyńskiego 20 tyg. (przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie) i 6 tygodni urlopu rodzicielskiego ( przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie ) zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. podstawy wymiaru. Za pozostałe 26 tyg. urlopu rodzicielskiego - 60 proc. podstawy wymiaru. Jeśli mama już na samym początku zdecyduje się, że chce mieć jednakową kwotę macierzyńskiego przez cały rok, to wówczas wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 80 proc.
Najwyższe zasiłki macierzyńskie w Polsce (powyżej 20 tys. zł).

Najwyższe kwoty zasiłków wypłacane przez śląskie oddziały ZUS:
1. Rybnik - 39 020,10 zł
2. Chorzów - 22 990,91 zł
3. Bielsko-Biała - 15 685,38 zł
4. Częstochowa - 9 825,29 zł
5. Zabrze - 9707,03 zł
6. Sosnowiec - 8453,08 zł

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.