bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 3 czerwca 2019
  • wyświetleń: 1726

[ZDJĘCIA] W Ratuszu wspominano wybory czerwcowe 1989 roku

1 czerwca, stowarzyszenie "Podbeskidzie Wspólna Pamięć", w związku z 30. rocznicą wyborów czerwcowych 1989 roku zorganizowało w Urzędzie Miejskim spotkanie uczestników tamtych wydarzeń - członków, pełnomocników i współpracowników Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Bielsku-Białej, wolontariuszy uczestniczących w kampanii wyborczej, a także wybranych wówczas
parlamentarzystów.

W Ratuszu wspominano wybory czerwcowe 1989 roku - 1.06.2019 · fot. UM Bielsko-Biała


Patronat nad tym spotkaniem objął przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Okrzesik, wybrany w 1989 roku na posła Sejmu X kadencji.

- Główny ciężar prowadzenia solidarnościowej kampanii wyborczej w województwie bielskim, podobnie jak i w całym kraju, spadł na wolontariuszy, przede wszystkim działaczy lokalnych komitetów obywatelskich, związkowców z "Solidarności" i młodzież szkolną. Do ostatniej chwili przed wyborczą niedzielą 4 czerwca nie brakowało chętnych do roznoszenia ulotek i klejenia plakatów. Ludzie chcieli zmian i wierzyli w "Solidarność". Tłumnie uczestniczyli w organizowanych w tym czasie manifestacjach i przedwyborczych wiecach. Kupowali cegiełki na fundusz wyborczy i angażowali się w kolportaż wyborczych plakatów oraz ulotek. O tym wszystkim także opowiada ta wystawa - mówi Artur Kasprzykowski, w 1989 roku uczestnik solidarnościowej kampanii wyborczej, a dziś pracownik Instytutu Pamięci Narodowej.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa pt. "Trzydzieści pięć procent wolności", przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.