Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 3 czerwca 2019
  • wyświetleń: 1481

XX Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki za nami. ATH z czekiem na 8 mln zł

Warsztaty, wykłady, pokazy laboratoryjne, konkursy, koncerty, wernisaże - wszystko to znalazło się w programie tegorocznego festiwalu. Festiwalu, który spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników i który zaszczyciło wielu znanych gości.

festiwal nauki i sztuki
XX Beskidzkie Festiwal Nauki i Sztuki za nami · fot. ATH


Festiwalowe zajęcia rozpoczęły się już w środę 29 maja od Akademii Młodych Talentów, czyli bloku zajęć przeznaczonych dla przedszkolaków i uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych. Najmłodsi festiwalowi goście pojawili się licznie w murach uczelni i po obowiązkowym pasowaniu ich na studentów przez Prorektora ds. Studenckich i Kształcenia, ruszyli na zajęcia.

Ponad 300 śmiałków zmierzyło się 30 maja br. w VI Beskidzkim Dyktandzie o Pióro Prezydenta Miasta Bielska-Białej, Tytuł Beskidzkiego Mistrza Ortografii i Puchar Rektora ATH. Po zakończeniu dyktanda uczestnicy mieli okazję wysłuchać rozmowy z prof. Jerzym Bralczykiem, który jak co roku objął wydarzenie honorowym patronatem.

Uroczystą inaugurację Festiwalu, także 30 maja br. rozpoczęło przywitanie gości przez JM Rektora prof. dr hab. Jarosława Janickiego. Rektor podkreślając jubileuszową edycję festiwalu, uwypuklił znaczenie tzw. trzeciej misji Akademii polegającej na oddziaływaniu na otoczenie i społecznej odpowiedzialności uczelni.

Głos zabrał także Prezydent Miasta Jarosław Klimaszewski, który podkreślił, iż Akademia, najpiękniej położona uczelnia w Polsce, jako największa i jedyna publiczna uczelnia w regionie stanowi dobro miasta. Zadeklarował także współpracę szczególnie w zakresie kluczowych dla miasta jak i uczelni problemów. Prezydent wspólnie z Rektorem wręczył także nagrody laureatom VI Beskidzkiego Dyktanda.

festiwal nauki i sztuki
Akademia Techniczno-Humanistyczna otrzymała dofinansowanie na projekt "Studiuj w górach" · fot. ATH


List gratulacyjny Wicepremiera Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina odczytał Senator Tadeusz Kopeć, który także wręczył Rektorowi symboliczny czek na realizację wartego blisko 8 mln projektu: "Studiuj w górach! - Program Rozwoju ATH". Projekt zyskał dofinansowanie w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Tradycyjnie głównym punktem uroczystej inauguracji był wykład. Tym razem o muzyce i jej znaczeniu w polityce, podróżach, rozwoju opowiedział Paweł Kotla, światowej sławy dyrygent, dyrektor artystyczny festiwalu „Cavatina Classic. Beskidzki Festiwal Klasyki”.

Uroczystość zakończył wernisaż prac prof. Rafała Strenta KAANAN w Galerii Akademickiej ATH. Nie był on jednak jednym artystycznym wydarzeniem w trakcie trwania festiwalu. Przypomnijmy, że we wtorek w Auditorium Maximum odbył się koncert duetu Duo del Gesu, a w piątek w Domu Kultury „Kubiszówka” odbył się spektakl wykonaniu Koła Teatralnego Kurtyna pt. „Ja, Pan Brecht”.

ab / bielsko.info, źródło: ATH Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.