bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 15 maja 2019
  • 26 maja 2019
  • wyświetleń: 14413

[ZDJĘCIA] Diecezja bielsko-żywiecka ma sześciu nowych kapłanów

Biskup Roman Pindel udzielił 25 maja 2019 r. w katedrze w Bielsku-Białej święceń kapłańskich sześciu diakonom z terenu diecezji bielsko-żywieckiej. Ordynariusz w homilii przed aktem święceń życzył przyszłym kapłanom, by ich codzienne posługiwanie było poprzedzone słuchaniem słowa Bożego i odważnym rozeznawaniem woli Bożej - tak, by stali się otwartymi pojętnymi narzędziami głoszenia ewangelii.

Diecezja bielsko-żywiecka ma sześciu nowych kapłanów - 25.05.2019 · fot. Diecezja bielsko-żywiecka


Bp Pindel życzył przyszłym kapłanom, którzy niebawem trafią do swych pierwszych parafii, by ich codzienne posługiwanie było poprzedzone słuchaniem słowa Bożego i odważnym rozeznaniem woli Bożej - tak, by stali się otwartymi i pojętnymi narzędziami głoszenia ewangelii.

Wszyscy mężczyźni, którzy przyjęli sakrament święceń w stopniu prezbiteratu, przyrzekli posłuszeństwo ordynariuszowi i jego następcom. Po odśpiewaniu litanii do Wszystkich Świętych, kandydaci modląc się, przyjęli postawę prostracji, polegającą na leżeniu krzyżem przed ołtarzem. W kulminacyjnym momencie obrzędu biskup w ciszy nałożył na diakonów ręce i odmówił nad nimi modlitwę święceń. Także pozostali biskupi i kapłani nałożyli na przyjmujących święcenia ręce, przekazując w ten sposób władzę kapłańską.

Po przywdzianiu szat liturgicznych, ręce prezbiterów zostały namaszczone krzyżmem świętym. Biskup podał także każdemu z nich chleb na patenie i wino z wodą w kielichu i przekazał znak pokoju. Nowo wyświęceni podeszli do ołtarza, by celebrować swoją pierwszą Mszę św.

Do sobotniego wydarzenia neoprezbiterzy przygotowywali się przez sześć lat formacji seminaryjnej w Krakowie. Błogosławieństwa nowym kapłanom udzieliło wraz z ordynariuszem kilkudziesięciu kapłanów, zgromadzonych w świątyni. Nowi księża od września rozpoczną pracę duszpasterską w swoich pierwszych parafiach. W niedzielę, 26 maja, odprawią w swoich parafiach prymicje.

Przed końcowym błogosławieństwem neoprezbiterzy podziękowali za dar święceń kapłańskich oraz wszystkim za obecność w tym ważnym dla nich momencie życia. Prosili także o modlitwę za siebie.

Uroczystą Mszę św. wraz z biskupem Pindlem sprawowało kilkudziesięciu kapłanów, w tym m.in. biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger i wikariusz generalny diecezji ks. Marek Studenski. Wśród modlących się przy ołtarzu byli proboszczowie z parafii, z których pochodzą neoprezbiterzy, oraz przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele rodzin, znajomi i przyjaciele neoprezbiterów, a także klerycy i diakoni z krakowskiego seminarium.

ab / bielsko.info
źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.