bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 13 maja 2019
  • wyświetleń: 1898

Pierogi - danie tysiąca smaków!

Materiał partnera:

Cienkie ciasto, owijające nadzienie. Prosta potrawa, która kryje w sobie ogrom smaku. Pierogi serwuje się na słodko lub wytrawnie. Farsz, który się w nich znajdzie jest zależny jedynie od wyobraźni kucharza, gdyż trafia do nich dosłownie wszystko: od mięsa, ryb, serów, grzybów, warzyw, ziemniaków po owoce i bakalie. Można je piec, smażyć i gotować.

Pierogi - danie tysiąca smaków!


Obojętnie, co do nich trafi zawsze smakują tak samo - znakomicie! Choć pod innymi nazwami i w różnych wersjach, to danie znane jest na całym świecie i każda kuchnia może pochwalić się swoim sposobem na ich przygotowanie. Oto kilka przykładów:

  • Pierożki chińskie - Chiny jak i kilka innych krajów mają się za wynalazcę tej potrawy. Najczęściej serwuje się tam pierogi gotowane na parze. Jedną z najbardziej popularnych ich odmian jest wonton. Są one faszerowane wieprzowiną, ostrygami i krewetkami. Podaje się je z dodatkiem sosu sojowego lub olejem sezamowym. Chińskie pierożki, w szczególności te z mięsem są bardziej wyraziste niż polskie dzięki ostrzejszym w smaku przyprawom. Do farszu mięsnego dodaje się również kapustę, pora oraz owoce morza.
  • Pierogi rosyjskie - i nie chodzi o pierogi ruskie, które jemy często w Polsce. W Rosji popularne są pielmieni, które gotuje się w rosole a potem podaje polane masłem lub musztardą. Ich farsz stanowi mielona baranina, wołowina lub wieprzowina. Na drugim miejscu plasują się czebureki. Oryginalnie wywodzą się z kuchni tatarskiej, ale zalicza się je do rosyjskich odmian pierogów. Ich ciasto przypomina ptysia, którego nadziewa się mięsem.
  • Pierogi polskie - tradycyjne to te z kapustą i grzybami, serwowane na Wigilię, ale jedzone są również w ciągu roku. Nadzienie składa się z kiszonej kapusty oraz leśnych grzybów. Drugie ulubione pierogi polaków to te z farszem mięsnym, okraszone smażoną cebulką i skwarkami. Słodkie pierogi też cieszą się popularnością. Owocowy farsz najczęściej powstaje z truskawek, śliwek i jagód.


To tylko trzy rodzaje pierogów, a można o nich bez problemu rozmawiać godzinami. Ulubione pierogi z dostawą do domu zamówisz przez PizzaPortal.pl.