bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 10 maja 2019
  • wyświetleń: 910

Jak prawidłowo ułożyć płytki elewacyjne?

Materiał partnera:

Nawet jeśli nasz dom będzie generalnie w znakomitym stanie technicznym, a jego wnętrze oferuje maksimum komfortu, zły stan elewacji po prostu trudno będzie ignorować. Gdy spostrzeżemy, że brudna, popękana, a nierzadko również miejscowo pokryta przez glony i algi wymaga ponownej renowacji, warto rozważyć całkowitą zmianę jej oblicza. Płytki klinkierowe cieszą się obecnie niegasnącym zainteresowaniem, jako że swoją cenę rekompensują znakomitą trwałością.

Jak prawidłowo ułożyć płytki elewacyjne?


Odmienić można każdy domChoć niedrogi i łatwy do zastosowania na ociepleniu tynk stał się zdecydowanie najchętniej wybieranym rozwiązaniem, klinkier nigdy nie odszedł w zapomnienie. Wybór takiego materiału podyktowany może być różnymi względami. Dla wielu pierwszorzędne są kwestie estetyki - tym bardziej, że obecnie do dyspozycji mamy znacznie większą niż dawniej paletę barw, o czym łatwo przekonać się przeglądając oferty producentów, jak np. firmy Feldhaus. Tego rodzaju wykończenie to jednak przede wszystkim bardzo wysoka trwałość, dzięki której prace konserwacyjne przez wiele dziesięcioleci sprowadzać się mogą jedynie do umycia zakurzonego, czy też pokrytego innymi zanieczyszczeniami (jak wiadomo, zwłaszcza po sezonie grzewczym) obiektu. Zasadniczo to wszystko. Bardzo niska nasiąkliwość, jaką charakteryzują się spieki ceramiczne powoduje, że zwykle nie ma potrzeby ich impregnowania, by były niewrażliwe na panujące w naszym klimacie bardzo zmienne warunki atmosferyczne.

Klinkierowe płytki elewacyjne są rozwiązaniem, które bez przeszkód możemy zastosować niemal na każdym murowanym budynku - również tam, gdzie zastosowano ocieplenie z wełny czy styropianu. Wówczas konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie w postaci zbrojenia z siatek i upewnienia się, że zostało wykonane kotwienie.

Dobrze wykonana elewacja wytrzyma wszystkoUkładanie płytek nie jest czynnością nadzwyczaj skomplikowaną, jednak przy braku odpowiednich umiejętności warto rozważyć zlecenie tego zadania fachowcom. Ze względu na ich koszt lepiej bowiem nie popełnić błędów.

Powierzchnię ściany, zanim naniesiemy na nią warstwę kleju, trzeba oczyścić. Ogromne znaczenie ma też sam klej. Musi to być produkt przeznaczony do takiego zastosowania, mrozoodporny, zapewniający całkowitą szczelność, a także zachowujący pewną elastyczność by móc pracować razem z płytkami podlegającymi odkształceniom termicznym.

Bardzo ważne jest uchronienie ich przed zabrudzeniami klejem - każde, jakie się pojawi czy to podczas układania czy spoinowania, powinno być natychmiast usunięte bez użycia środków chemicznych. Z tego powodu też nie należy wykonywać takich prac w trakcie opadów deszczu - wówczas rozwodniony może wyciekać ze spoin. Po skończeniu prac niezbędne jest osłonięcie ściany przed wodą na dwa tygodnie - jednocześnie jednak niezbędny jest swobodny przepływ powietrza.

Dobrze położone płytki gwarantują nam zupełny spokój, jeśli chodzi o stan naszej elewacji - żadne typowe zjawiska pogodowe nie są w stanie jej zagrozić. Zanim przystąpimy do prac warto rozważyć jeszcze wybór techniki wiązania. Obok standardowego wozówkowego stosuje się szereg innych - od gotyckiego, przez śląskie, po główkowe czy krzyżowe - przy umiejętnym dostosowani do architektury obiektu umożliwia to uzyskanie oryginalnego i efektownego rezultatu.