Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 11 kwietnia 2019
  • 14 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 2849

Miejska dotacja na remont żydowskiego budynku sakralnego

Miasto zamierza przyznać dotację Gminie Wyznaniowej Żydowskiej na remont domu przedpogrzebowego na cmentarzu żydowskim przy ulicy Cieszyńskiej.

dom przedpogrzebowy
Dom przedpogrzebowy na cmentarzu żydowskim przy ulicy Cieszyńskiej · fot. bielsko.info


Projekt uchwały, który zostanie poddany pod głosowanie na kwietniowej sesji Rady Miejskiej, zakłada przyznanie dotacji w kwocie 80 tys. złotych na sporządzenie projektu i remont ogólnodostępnego węzła sanitarnego, wraz ze wszystkimi instalacjami i stolarką w domu pogrzebowym na cmentarzu żydowskim znajdującym się przy ul. Cieszyńskiej 92, wpisanym do rejestru zabytków nieruchomych.

Wysokość dotacji stanowi 80% ogólnych kosztów zadania. Kwotę dotacji zabezpieczono w budżecie miasta Bielska-Białej na rok 2019 na realizację zadań Miejskiego Konserwatora Zabytków.

cmentarz żydowski
Cmentarz żydowski w Bielsku-Białej · fot. bielsko.info


Cmentarz założony został na terenie Aleksandrowic w oparciu o zezwolenie uzyskane przez Żydów bielskich w 1849 r., następnie teren został powiększony około 1880 r. z jednoczesną budową synagogi cmentarnej w stylistyce charakterystycznej dla historyzmu, w typie "Rundbogenstil". Jest to budynek trójczłonowy z częścią środkową o wyższym dwukondygnacyjnym gabarycie oraz z dwoma parterowymi aneksami po bokach.

W aneksie zachodnim mieści się toaleta dostępna od zewnątrz dla odwiedzających cmentarz mieszkańców. Wnętrze środkowej części synagogi, przeznaczane jest obecnie na liczne wydarzenia kulturalne. Aktualnie pomieszczenia nie spełniają współczesnych wymogów funkcjonalnych i sanitarnych. Koniecznym jest przeprowadzenie remontu w oparciu o projekt architektoniczny uwzględniający garderoby dla artystów z bezkolizyjnym węzłem sanitarnym dostępnym z wewnątrz jak i z zewnątrz obiektu.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.