Wiadomości

  • 9 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 2704

OC w życiu prywatnym - co warto wiedzieć?

Materiał partnera:

Jednym z dodatków do ubezpieczenia nieruchomości jest polisa OC w życiu prywatnym. To często niedoceniany element ubezpieczenia, a jednocześnie bardzo przydatny i korzystny. Kiedy może się przydać takie ubezpieczenie? Z czego się składa i jak wygląda wypłata odszkodowania? Oto najważniejsze informacje.

OC w życiu prywatnym - co warto wiedzieć?


OC w życiu prywatnym



Ogólnie ubezpieczenie OC kojarzy się z obowiązkowym ubezpieczeniem dla kierowców. I słusznie, ponieważ OC w życiu prywatnym działa na bardzo podobnej zasadzie, z tą różnicą, że polisa nie wiąże się wyłącznie ze zdarzeniami w ruchu drogowym, ale wszelkimi zdarzeniami, gdzie ubezpieczony spowoduje szkodę osobie trzeciej.

Szkody, które są objęte ochroną to szkody osobowe i rzeczowe.



Szkoda osobowa to naruszenie zdrowia lub życia osoby trzeciej. Jeżeli działanie ubezpieczonego spowoduje utratę zdrowia innej osoby lub narazi jego życie (w najgorszym wypadku, gdy spowoduje utratę życia), wówczas poszkodowany lub osoby jemu najbliższe otrzymają odpowiednią kwotę odszkodowania. Pieniądze zostaną wypłacone z polisy, a nie z budżetu sprawcy zdarzenia.

Szkoda rzeczowa to naruszenie lub zniszczenie majątku osoby trzeciej. W tej sytuacji rekompensata za szkody jest wypłacana właścicielowi zniszczonego mienia. Pieniądze również pochodzą z polisy, a nie z majątku sprawcy.

Jak działa OC w życiu prywatnym?



OC w życiu prywatnym, które może zostać wykupione w ramach ubezpieczenia nieruchomości ma dość ciekawy i szeroki zakres. Przede wszystkim przejmuje odpowiedzialność za szkody wyrządzone nie tylko przez samego ubezpieczonego, ale również przez osoby, które wspólnie z nim zamieszkują w tym samym gospodarstwie domowym.

To oznacza, że jeżeli dzieci ubezpieczonego wybiją sąsiadowi szybę w oknie, to ubezpieczenie OC również zadziała i koszty wstawienia nowej szyby będzie można pokryć z polisy ubezpieczeniowej.

Podobnie rzecz wygląda z zalaniem sąsiada. Jeżeli jeden z domowników uruchomi pralkę, a ta z powodu usterki zaleje mieszkanie sąsiada mieszkającego poniżej, to dzięki polisie nie trzeba dochodzić do tego, kto tę pralkę uruchomił. Ubezpieczenie i tak będzie obowiązywało.

Jakie warunki trzeba spełniać i jakie możliwości daje polisa zależnie od towarzystwa, które ją oferuje, można sprawdzić przeglądając ranking ubezpieczeń na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/ranking. To bardzo cenne i wyczerpujące źródło informacji.

Kto dostaje pieniądze z odszkodowania?



Ważną kwestią jest również wypłata środków z odszkodowania. Otóż, mimo tego, że ubezpieczonym jest konkretna osoba i to jej majątek jest tą polisą zabezpieczony, to wypłata pieniędzy przekazywana jest i tak na poszkodowanego.

Po wyrządzeniu szkody należy wspólnie wypełnić wniosek - poszkodowany i sprawca szkody, czyli ubezpieczony - i przesłać go do firmy, która zajmuje się tą polisą. We wniosku należy dokładnie opisać sytuację, podać jej wszystkie szczegóły i warunki oraz podać numer konta poszkodowanego. Warto również dołączyć dokumentację fotograficzną zdarzenia. Dzięki temu firma zyskuje znacznie więcej informacji, lepiej może wycenić i oszacować szkodę i szybciej rozpatrzyć wniosek o wypłatę odszkodowania.

Po przeanalizowaniu dokumentów, firma przekazuje decyzję poszkodowanemu i sprawcy i wypłaca pieniądze na konto. Jeżeli decyzja jest niekorzystna, poszkodowany może się od niej odwołać. Firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj tak szacują szkody i wypłacają takie pieniądze, które rzeczywiście pozwalają na pokrycie strat.

Szczegóły OC w życiu prywatnym na www.ubezpieczeniemieszkania.pl pozwalają porównać wiele różnych ofert i zapoznać się z opcjami dostępnymi u różnorodnych ubezpieczycieli.