bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 1775

Wieża Ratusza nie zostanie udostępniona zwiedzającym

Wąskie i kręte schody, brak dojścia spełniającego warunki BHP i ochrony przeciwpożarowej oraz pomieszczenia serwerowni na strychu to tylko kilka z wielu argumentów przedstawionych przez sekretarza miasta, które nie pozwalają na udostępnienie tarasu wieży ratuszowej dla zwiedzających.

bielskobiala,biała,ratusz,wieża,zabytek,urząd,um,ilovebb,fotodnia,instagram
Wieża Ratusza nie zostanie udostępniona zwiedzającym · fot. bielsko.info


Przypominamy, że na marcowej sesji radny Roman Matyja zwrócił się do prezydenta miasta z interpelacją ws. udostępnienia turystom tarasu wieży ratuszowej. Pisaliśmy o tym w artykule "Śmiała propozycja radnego. Wniosek o udostępnienie tarasu wieży Ratusza".

Znamy już odpowiedź na interpelację radnego klubu Prawo i Sprawiedliwość. Sekretarz miasta tłumaczy, że na taras wieży nie ma bezpiecznego dojścia, które spełniałoby warunki BHP i ochrony przeciwpożarowej.

Ponadto obiekt bielskiego Ratusza jest wpisany do Rejestru Zabytków i podlega ochronie prawnej przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w związku z powyższym konieczne jest wystąpienie o wydanie warunków dla realizacji udostępnienia wieży Ratusza.

- Przy założeniu, że Konserwator wyda pozytywne warunki realizacji w następnym etapie należy wykonać projekt wydzielonego dojścia i wejścia na poziom wieży widokowej, uzgodniony z rzeczoznawcami ds. zabezpieczeń pożarowych, BHP, Sanepidu i uzyskać pozwolenie na budowę. Podając konieczny, zgodny z prawem sposób uzyskania pozwolenia na budowę nie można przewidzieć ewentualnych problemów związanych z uzgodnieniami projektu - zaznacza Igor Kliś, sekretarz miasta.

Urzędnik tłumaczy, że w przestrzeni strychowej znajdą się pomieszczenia odpowiedzialne za prace serwerów, w których przechowywane są ważne dane urzędowe, a schody na wieżę ratuszową są bardzo wąskie, kręte i niezgodne z normami. Barierki przy schodach są niskie, stwarzające zagrożenie upadku z wysokości.

- Ponadto przy realizacji zamierzonej inwestycji należy uwzględnić koszty stałe związane z obsługą zwiedzających - ubezpieczenie od prawdopodobnych zdarzeń związanych z korzystania niebezpiecznych schodów oraz zatrudnienie minimum jednego pracownika dla obsługi zwiedzających. Biorąc pod uwagę powyższe udostępnienie wieży w aktualnym stanie technicznym dla zwiedzających nie jest możliwe - kończy Igor Kliś.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.