bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 26 marca 2019
  • wyświetleń: 4609

Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie teatru

25 marca w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyły się miejskie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. Uroczystość rozpoczęła się od odczytania przez aktorkę Teatru Lalek Banialuka Dagmarę Włoszek orędzia Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. W tym roku orędzie przygotował kubański reżyser Carlos Celdran.

Reklama

Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie teatru - 25.03.2019 · fot. UM Bielsko-Biała


Następnie Prezydent Miasta Jarosław Klimaszewski złożył gratulacje aktorkom Teatru Lalek Banialuka Barbarze Rau i Marii Byrskiej, które 18 marca w Instytucie Teatralnym w Warszawie zostały uhonorowane podczas uroczystego spotkania zorganizowanego przez Zarząd Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP-Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji oraz Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa.

Przypominamy, że Barbara Rau została odznaczona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a Maria Byrska uhonorowana została Medalem 100-lecia ZASP. Prezydent przekazał gratulacje także artystom bielskich scen nominowanym do Nagrody Teatralnej „Złota Maska”.

Następnie Jarosław Klimaszewski wręczył nagrody laureatom dorocznej nagrody w dziedzinie teatru. Otrzymali je:

MAŁGORZATA BULSKA
Aktorka o dużych umiejętnościach warsztatowych i talencie scenicznym, która świetnie sprawdza się w różnorodnym repertuarze. Stworzyła w Banialuce interesujące role w spektaklach nagradzanych Złotą Maską i Atestami ASSITEJ: Zielony Wędrowiec, W beczce chowany, Księga dżungli i Król Maciuś Pierwszy. Za rolę Królowej Marii w spektaklu Król umiera otrzymała na festiwalu w Opolu nagrodę za animację lalek. Od wielu lat prowadzi warsztaty i z pasją zajmuje się edukacją teatralną.

JADWIGA GRUDZIŃSKA
Aktorka, reżyserka, instruktorka teatralna. Prowadzi w Domu Kultury Włókniarzy „Teatr Bez Granic” skupiający pasjonatów teatru w różnym wieku. Wiedzę zdobytą w teatrze zawodowym wykorzystuje z powodzeniem w ruchu amatorskim tworząc ciekawe widowiska prezentowane szerokiemu gronu widzów. Na szczególne uznanie zasługuje przygotowany przez nią „Skrzypek na dachu” wystawiany z powodzeniem w Sali Ceremonii Cmentarza Żydowskiego.

PIOTR GAJOS
Aktor wszechstronny i utalentowany. Tworzy ciekawe postaci sceniczne zarówno w repertuarze dramatycznym, jak i komediowym. Laureat lubelskiej Złotej Maski 2012 za rolę Clov w Końcówce Becketta. Do zespołu Teatru Polskiego dołączył w 2013 roku. Bielska publiczności wysoko ceni jego role w spektaklach: Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą, Pustostan czy Miarka za miarkę.

MONIKA JĘDRZEJEWSKA
W Teatrze Lalek Banialuka pracuje od 2009 roku. Prowadzi sprawy związane z organizacją kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. Współpracuje przy tworzeniu programów festiwali, doborze zespołów zagranicznych i koordynuje ich prezentacje. Jest odpowiedzialna za kontakty z mediami. Wykazuje się ogromną dbałością w budowaniu wizerunku bielskiej Banialuki.

JERZY GOLENIA
W Teatrze Polskim pracuje od prawie 40. lat. Jest utalentowanym rzemieślnikiem teatralnym otwartym na poszukiwania nowych sposobów tworzenia elementów oprawy plastycznej widowisk. Swym doświadczeniem, zaangażowaniem i dbałością o jakość teatralnej scenografii znacząco przyczynia się do tworzenia wizualnej strony spektakli wystawianych na bielskiej scenie dramatycznej.

Na zakończenie części oficjalnej spotkania tradycyjnie wręczono „Laur Dembowskiego” - nagrodę artystyczną bielskiego koła ZASP. W tym roku laur trafił do Dagmary Włoszek za tytułową rolę w przedstawieniu „Pchła Szachrajka” oraz za rolę w spektaklu „Tuwim i…”.

Wieczór uświetnił koncert „To tylko twist" w wykonaniu artystów Teatru Polskiego.

ab / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.