bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 marca 2019
  • 23 marca 2019
  • wyświetleń: 2641

Ostateczny protest w obronie wolności Internetu w Bielsku-Białej

Za nami:

23 marca o godzinie 16:00 na placu Bolesława Chrobrego w Bielsku-Białej rozpocznie się protest przeciwko projektowi dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. - Sprawa jest poważniejsza niż ACTA, powszechnie przyjęło się już ją określać jako ACTA2 - informuje Stowarzyszenie Libertariańskie, organizator pikiety.

Reklama

ACTA, protest
ACTA 2 - protest na placu Bolesława Chrobrego · fot. materiały prasowe


Unia Europejska planuje ustanowić tzw. podatek od linków, obowiązek dla portali internetowych samodzielnego (nie tylko, jak dotychczas, na skutek zgłoszenia) identyfikowania treści publikowanych przez ich użytkowników, które (potencjalnie) naruszają prawa autorskie, i ich usuwania, a także możliwość zmiany przez organy państw członkowskich zapisanego w umowie wynagrodzenia dla twórcy od podmiotu czerpiącego korzyści z dzieła.

- Są to rozwiązania godzące w wolność słowa, utrudniające życie użytkownikom, twórcom i mniejszym mediom, faworyzujące koncerny medialne i organizacje zbiorowego zarządzania prawami "własności intelektualnej" oraz zmniejszające pewność obrotu gospodarczego - czytamy w komunikacie wydanym przez organizatorów protestu.

W ramach skoordynowanej akcji, oprócz Bielska-Białej, podobne wydarzenia odbywają się także w 9 innych miastach Polski oraz około 80 w wielu krajach Europy.

- W naszym mieście postanowiliśmy, w porównaniu ze standardową formułą zgromadzenia publicznego, dodać urozmaicenie polegające na wystąpieniach uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej, z którym we współpracy realizujemy to jako projekt edukacyjny (nauczyciel Łukasz Świątek zamierza za to wystawić oceny celujące), dający uczniom okazję do zaangażowania się poza szkołą, wykazania wiedzą i umiejętnościami z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie, w sprawie, która się dzieje naprawdę, a więc stanowi najlepszą formę przygotowania w ramach tych przedmiotów do życia jako w pełni zaangażowani obywatele - wyjaśnia Krzysztof Maczyński, koordynator oddziału Stowarzyszenie Libertariańskie, Oddział Podbeskidzie.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.