bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 12 marca 2019
  • wyświetleń: 1321

Polisa posagowa - dlaczego warto ją mieć?

Materiał partnera:

Czy ubezpieczenie na życie może działać jak konto oszczędnościowe, a przy okazji zapewniać wypłatę pieniędzy w razie mniejszego lub większego wypadku? Okazuje się , że tak, dzięki polisie posagowej, na której skorzysta przede wszystkim uposażone dziecko.

silnet


Idea polisy posagowej jest bardzo prosta - osoba dorosła zawiera umowę polisową na niepełnoletniego uposażonego i deklaruje się przez określony czas opłacać składkę w ustalonej wysokości. Na koniec umowy takie ubezpieczenie na życie z www.ubezpieczeniaonline.pl spowoduje, że dziecko otrzyma 10 000, 50 000, czy nawet 100 000 zł.

Pewna wypłata na osiemnaste urodzinyKto by nie chciał otrzymać u progu dorosłości pokaźnej kwoty - do wydania na dowolny cel? Przykładowo, dysponując w wieku 18 lat kwotą 30 000 zł, można takie pieniądze przeznaczyć na:

  • zakup używanego, ale wysokiej klasy samochodu,
  • jako wkład własny do zakupu mieszkania na kredyt,
  • kilka wycieczek zagranicznych lub podróż marzeń - dookoła świata,
  • sfinansowanie w późniejszym czasie ślubu,
  • opłacenie studiów - w kraju i zagranicą.


Ubezpieczenie posagowe dla dziecka jest tak skonstruowane, że wypłata pieniędzy zgromadzonych na specjalnym koncie polisowym jest możliwa najwcześniej, gdy uposażony osiągnie niepełnoletność. Ale także później - maksymalnie w chwili 26. urodzin. Deklarowany moment zakończenia umowy i wypłaty świadczenia musi być wcześniej określony w umowie.

Dzięki tej rozciągłości czasowej pieniądze na koncie zostaną zgromadzone w wyższej kwocie, a z drugiej strony wpłacana składka może być mniejsza.

Polisa posagowa na życie - szczegółyWspomniane 30 000 zł jest kwotą przykładową dlatego, że to od opłacającego składkę zależy, po jakim czasie i jak duża ilość kapitału zostanie zgromadzona na koncie.

Umowa musi zakończyć się najpóźniej w przedziale 18-26 urodzin dziecka. Jej rozpoczęcie jest możliwe już od narodzin ubezpieczonego.

Składkę opłaca tzw. fundator. Jest nim rodzic, wujek czy dalszy krewny lub po prostu osoba fizyczna, która deklaruje opłacanie polisy w określonej wysokości w określonym czasie. Przez cały czas trwania umowy chroniony finansowo jest zarówno fundator (w razie np. zgonu dziecka, towarzystwo oddaje sumę zgromadzonych składek), jak i dziecko (w razie np. trwałego inwalidztwa w wyniku wypadku fundatora otrzymuje ono comiesięczną rentę od towarzystwa).

Oczywiście, tzw. posag będzie większy lub mniejszy niż wspomniane 30 000 zł, bo to od osoby opłacającej składkę zależy po jakim czasie uda się uzbierać odpowiednią kwotę. Do wyboru jest też zakres polisy oraz częstotliwość opłacania składki. Raz do roku takie ubezpieczenie na życie pozwala na zmianę wysokości opłacanej składki lub sumy ubezpieczenia.

Polisa posagowa jest produktem długoterminową - umowa trwa zwykle co najmniej 5 lat, ale może też trwać 15 i więcej lat pod rząd lub być automatycznie odnawiana po każdym krótszym okresie.

Wpłacana składka jest dzielona na 2 części. Jeśli miesięcznie fundator przekazuje np. 500 zł, to przykładowo:

  • 150 zł trafia na część ochronną i jest zabezpieczeniem finansowym dla ubezpieczonego dziecka na wypadek różnych zdarzeń, w tym pobytu w szpitalu, rehabilitacji, złamania czy śmierci rodzica,
  • 350 zł trafia na specjalne konto polisowe w ramach oszczędności.


Co ważne, oszczędności nie są opodatkowane podatkiem od zysków kapitałowych (jak w przypadku lokat bankowych lub posiadania papierów wartościowych).

Gdzie znaleźć polisę posagową dla dziecka?Ubezpieczenie posagowe jest dostępna przez internet. Tu warto skorzystać najpierw z porównywarki i kolejno spotkać się z agentem, który objaśni jak działa ubezpieczenie posagowe na www.ubezpieczeniaonline.pl.

Porównywarka ma tę przewagę nad poszukiwaniami polisy posagowej indywidualnie, że pozwala otrzymać nawet do 5 podobnych ofert i wybrać najkorzystniejszą z nich. Wystarczy w formularzu porównywarki podaćć cel ubezpieczenia jako „zgromadzenie kapitału dla dziecka”. Dzięki tej informacji kontaktujący się agenci będą mogli od razu przygotować sprecyzowaną ofertę.