bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 12 marca 2019
  • 13 marca 2019
  • wyświetleń: 8401

Brakuje miejsc parkingowych. Czy miasto temu zaradzi?

Mieszkańcom Bielska-Białej, a także osobom pracującym w naszym mieście, coraz bardziej daje się we znaki problem niewystarczającej ilości miejsc postojowych w centrum Bielska-Białej. Sprawę jeszcze bardziej skomplikuje wprowadzenie opłat na parkingu wielopoziomowym Galerii Sfera II.

Reklama

wielopoziomowy parking
Wielopoziomowy parking przy ulicy Słowackiego · fot. bielsko.info


Nowe parkingi załatwią sprawę?

W tym roku Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej odda dwa nowe parkingi. W czerwcu zakończy się budowa parkingu na rogu ulic Paderewskiego i Legionów. Parking ten pomieści 132 samochody. W lecie powinna zakończyć się także budowa parkingu o pojemności 145 miejsc postojowych, który powstaje na terenie dawnej komendy policji przy ulicy Rychlińskiego.

MZD przymierza się także do budowy kolejnych parkingów. Już w 2018 roku pozwolenie na budowę uzyskał wielopoziomowy parking przy ulicy Mikołaja Kopernika - obecnie w tym miejscu funkcjonuje utwardzony plac postojowy. Niestety w tegorocznym budżecie miasta nie ma pieniędzy na inwestycję, która zdecydowanie zwiększy ilość miejsc parkingowych w rejonie bielskiej Starówki.

Wizualizacje parkingu w rejonie ulic Kopernika i Cieszyńskiej · fot. MZD Bielsko-Biała


Na początku II kwartału 2019 powstanie dokumentacja projektowa parkingu przy ulicy Listopadowej. Przygotowany został materiał przetargowy na wybór wykonawcy projektowej budynku parkingu a rogu ulic Dworkowej i Sempołowskiej. - Realizacja powyższych zadań uzależniona jest od dostępnych środków w budżecie miasta Bielska-Białej - poinformował Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta.

Miasto ma w planach budowę parkingów przy Beskidzkim Centrum Onkologii przy ulicy Wyspiańskiego oraz w rejonie ulic Krakowskiej i Lwowskiej.

parking
Parking w Galerii Sfera II · fot. Galeria Sfera


Galeria Sfera wycofuje się z darmowego parkingu

Dwie godziny parkowania za darmo od poniedziałku do piątku oraz trzy godziny bezpłatnie w weekendy. Od 18 marca Galeria SFERA wprowadza zmiany w parkowaniu na parkingu wielopoziomowym w Galerii II.

- Decyzja zarządcy Galerii SFERA wynika przede wszystkim z potrzeby zapewnienia naszym klientom komfortowych warunków do robienia zakupów. Nasze centrum handlowe, ze względu na swój śródmiejski charakter, zapewniało bezpłatny parking w obrębie miejskiej strefy płatnego parkowania. Powodowało to wzmożony ruch na parkingu w godzinach szczytu i wydłużony czas znalezienia miejsca parkingowego - mówi Monika Magner, Dyrektor Galerii SFERA

Jeśli czas postoju nie przekroczy dwóch godzin (od poniedziałku do piątku) lub trzech (w weekend), automat poinformuje klienta, że opłata nie jest wymagana. Powyżej tego czasu kasa wskaże opłatę za postój. W tygodniu za trzecią rozpoczętą godzinę opłata wynosi 3 zł, a za czwartą i kolejną rozpoczętą godzinę - 4 zł. W weekend czwarta i każda kolejna rozpoczęta godzina postoju kosztuje 3 zł.

parkride
fot. Park&Ride w Tychach


"Parkuj i Jedź" nie dla Bielska-Białej

Niestety w naszym mieście ciągle nie stawia się na rozwiązanie, które z powodzeniem funkcjonuje w wielu miejscowościach - także mniejszych niż nasze miasto. Chodzi o koncepcję "Parkuj i Jedź". Polega ona na budowie bezpłatnych parkingów na terenie peryferyjnych dzielnic, które są dobrze skomunikowane transportem zbiorowym z centrum miasta.

Miastem w województwie śląskim, które wprowadziło takie rozwiązanie, są Tychy. Pierwszy parking w ramach tego systemu, powstał w rejonie dworca PKP, drugi - podziemny - przy stacji przesiadkowej Szybkiej Kolei Regionalnej - Tychy Lodowisko. Kierowcy, którzy przesiądą się na pociąg, korzystają przez pierwszych 12 godzin z parkingu zupełnie za darmo.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.