bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 5 marca 2019
  • wyświetleń: 5481

Śledztwo w sprawie fałszywych "kosztowych" faktur VAT

Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej wraz Wydziałem do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej prowadzi prowadzi śledztwo przeciwko osobom podejrzanym o wystawianie fikcyjnych faktur VAT na zakup materiałów budowlanych. Badane nieprawidłowości zostały ujawnione w wyniku kontroli prowadzonej przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej.

Reklama

Jak ustalono w toku śledztwa, w przestępczy proceder zaangażowanych było kilkadziesiąt podmiotów gospodarczych z terenu całego kraju. Organizator przedsięwzięcia równoległe z faktycznie prowadzoną działalnością gospodarczą wystawiał fikcyjne faktury VAT, które następnie zbywał zainteresowanym podmiotom, głównie z terenu Śląska i Małopolski, celem zwiększania kosztów prowadzanej przez nich działalności, co z kolei pozwalało na odliczenie albo zwrot podatku VAT.

28 lutego 2019 r. doszło do zatrzymania dwóch osób, w tym organizatora nielegalnego przedsięwzięcia, wobec którego Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej w dniu 1 marca 2019 r. zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. W zakresie drugiej zatrzymanej osoby zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz poręczenia majątkowego.

Łączna wartość ujawnionych fikcyjnych faktur przekracza kwotę 20.000.000,00 zł.

Zarzuty ogłoszone podejrzanym obejmują m.in. czyn z art. 277a § 1 kk w zw. z art. 270a § 1 kk w zw. z art. 12 kk, za który grozi kara od 5 do 25 lat pozbawienia wolności.

ab / bielsko.info

źródło: Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.