bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 5 marca 2019
  • 15 marca 2019
  • wyświetleń: 2513

MDK Włókniarzy: "cuDOWNe Dzieci" wystawa fotografii Iwony Wilczek

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej" podaj

Za nami:

5 marca o godzinie 18.00 w Galerii DK Włókniarzy odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej pt. "cuDOWNe Dzieci" autostrwa Iwony Wilczek. Wystawę można oglądać do 20 marca 2019 roku.

Reklama

cudowne dzieci


Autorka o wystawie: Projekt o dzieciach z Zespołem Downa powstał jako moja forma walki z wykluczeniem społecznym. Jest to cykl portretów i osobista refleksja nad pojęciem inności i akceptacji we współczesnym świecie.

O każdym bohaterze opowiadam za pomocą „3” fotografii. Bohater przedstawiony w postaci tryptyku jest zabiegiem celowym i symbolicznym, gdyż to właśnie w „21” parze chromosomów znajduje się dodatkowy „3” chromosom, który determinuje funkcjonowanie osób z trisomią „21” pary chromosomów. Fotografowane przeze mnie osoby są niezwykle bogate w gestykulacji, w mowie ciała, w wyrażaniu siebie za pomocą ruchu, dlatego za pomocą „3” fotografii powstaje historia bohatera.

Do projektu, symbolicznie, zaprosiłam „21” osób z Zespołem Downa. Zgłosiły się „22” osoby, więc nie mogłam nikomu odmówić. Wybór spośród bohaterów i odrzucenie jednego z nich byłoby wbrew przyjętej idei, byłoby wykluczeniem, z którym chcę za pomocą sztuki walczyć. Dodatkowy bohater jest świadectwem, że aby umożliwić zrozumienie, należy tłumaczyć, pokazać, pozwolić sobie na poznanie inności. Symbolika cyfry „3” (dodatkowy chromosom, tryptyk portretów) zostaje wyrażona również w terminie prezentacji niniejszego przedsięwzięcia. Otwarcie i prezentacja projektu przypada na marzec - „3” miesiąc roku. Marzec to miesiąc, w którym obchodzony jest Światowy dzień Osób z Zespołem Downa („21.03”). To również miesiąc, w którym rozpoczyna się wiosna, przyroda budzi się do życia, następuje przejście do nowego, pozytywnego odbioru świata. I właśnie na pozytywnej zmianie opiera się przekaz tego projektu.

Portrety moich bohaterów mają za zadanie przenieść na odbiorcę wiele emocji, które towarzyszyły mi podczas realizacji zdjęć, którymi dzielili się moi bohaterowie przedstawieni dzisiaj za pomocą fotografii, które mogą wzruszyć, rozbawić, zaintrygować.

Projekt powstał, by dać wyraz tolerancji dla inności, a jednocześnie by ukazać, że nie należy pojmować inności na równi z lękiem. Misją projektu jest również, by po obejrzeniu moich portretów osób z Zespołem Downa, nie unikać ich spojrzeń na ulicy, by nie wpatrywać się w tych ludzi ze zdziwieniem, ale pokonując własne bariery, powiedzieć im lub ich rodzicom "dzień dobry" albo najnormalniej w świecie przejść obok, tak jak mijamy setki (nie)zwykłych ludzi codziennie.


Iwona Wilczek ur. w 1987 roku w Strzelcach Opolskich, mieszka i pracuje w Bielsku-Białej. Absolwentka fotografii w Collegium da Vinci w Poznaniu. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim oraz europeistyki na Politechnice Opolskiej. Obecnie doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Fotografia jest dla niej medium artystycznym, w którym wykorzystuje przestrzenie wyobraźni, eksperyment z kolorem i formą. Zafascynowana folklorem.

Realizuje indywidualne projekty dokumentalne, w których głównym bohaterem jest człowiek.

Autorka wystaw indywidualnych: „Nieoczywistości” - Jasienica, marzec 2018, Rudzica, kwiecień 2018, „Przestrzenie wyobraźni. Nieoczwistości” - Galeria Na Piętrze, Bielsko-Biała, wrzesień 2018, „Nieoczywistości” - Galeria Trzy Filary, Strzelce Opolskie październik 2018, „PolKA” - Galeria ARTadres, Skoczów, listopad 2018, „Kuloodporni” - Muzeum Marii Skalickiej w Ustroniu, listopad 2018 - styczeń 2019. Uczestniczka wielu wystaw krajowych oraz międzynarodowych (wybrane): „Lawiny 2018” - Galeria Fryna, Ruda Śląska, listopad - grudzień 2018, „Znani Bielszczanie i Bielsko-Biała w fotografii”, Galeria Na Piętrze, Bielsko-Biała, listopad - grudzień 2018, Prezentacje 2018, „Inspirowane bursztynem” (kurator: Lidia Popiel), Muzeum Nadwiślańskie, Kazimierz Dolny, październik - grudzień 2018, „Spotkania”, Rybnicki Festiwal Sztuk Pięknych, Industrialne Centrum Kultury, Rybnik, kwiecień 2018, „Autoportret w kwadracie III”, Galeria fotografii im. Eugeniusza Hanemana, Łódź, 2018, „Pejzaż intymny”, Galeria 2πr w Poznaniu, wrzesień - październik 2015, „Śladami Leona Wyczółkowskiego - pejzaż w twórczości artysty”, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, wystawa styczeń - marzec 2015, „Bielsko-Biała fascynuje III”, wrzesień - październik, Bielsko-Biała 2015, „Martwa natura w fotografii”, Częstochowa listopad 2014, „Wieś światłoczuła”, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie,wrzesień - październik 2014.

cudowne dzieci

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej" podaj