Wiadomości

  • 26 lutego 2019
  • wyświetleń: 2556

Terytorialsi w woj. śląskim mają swojego patrona

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej ma swojego patrona. Został nim Tadeusz Puszczyński ps. "Wawelberg”. Jego wyspecjalizowanie się w działaniach nieregularnych wspomagających oddziały wojskowe zostało wykorzystane w III powstaniu śląskim. Działania Grupy Wawelberga zaskoczyły Niemców bardziej niż wybuch II powstania śląskiego.

Tadeusz Puszczyński ps. "Wawelberg”
Tadeusz Puszczyński ps. "Wawelberg”


Puszczyński od czasów młodości ochotniczo wstępował w szeregi organizacji walczących o Niepodległość. Grupa Wawelberga składała się z zawodowych żołnierzy Wojska Polskiego oraz ochotników z całego kraju, z naciskiem na znających teren Górnoślązaków.

- Wawelberg to najlepszy patron jakiego mogła otrzymać 13. ŚBOT. Łączy on idee
i pokazuje jakie duże znaczenia ma terytorialność żołnierzy. Wykorzystał on bowiem bojowe doświadczenie zawodowych żołnierzy oraz potencjał ochotników z danego województwa, którzy mają dużą przewagę jeśli chodzi o znajomość terenu i społeczności
- powiedział dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.

Najważniejszym zadaniem jakie wykonała Grupa Wawelberga była akcja „Mosty”. To od niej zaczęło się III Powstanie Śląskie. Do wykonania zadania przystąpiono w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. W ramach akcji zniszczono 7 mostów na najważniejszych liniach kolejowych, na dwóch poważnie uszkodzono tory, a także częściowo zniszczono łączność pomiędzy Górnym Śląskiem, a Republiką Weimarską. W sumie Grupy Destrukcyjnej zniszczyły ok. 50 mostów i mostków, 3 dworce kolejowe, 4 pałace niemieckich magnatów, kilkaset metrów torów kolejowych oraz kilka zakładów przemysłowych. Efektem powstania było przyznanie Polsce znacząco większej części Górnego Śląska niż zamierzano po marcowym plebiscycie w sprawie przynależności państwowej tych ziem.

- Jesteśmy Śląską Brygadą i cieszy nas to, że możemy dziedziczyć także śląskie tradycje. Dodatkowo patrona otrzymaliśmy w wyjątkowym momencie, bo w roku, który został ustanowiony przez Sejm Rokiem Powstań Śląskich a od sierpnia aż przez 4 lata świętować będziemy 100-lecie Powstań Śląskich - dodał płk Białas.

Kpt. Tadeusz Puszczyński za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany m. in. Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości z mieczami, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi oraz Orderem Odrodzenia Polski. W uznaniu zasług pośmiertnie został awansowany na stopień podpułkownika. Wszyscy członkowie Grupy Wawelberga zostali odznaczeni Śląskim Krzyżem Walecznych.

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w została utworzona w styczniu 2018 roku.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.