bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 19 lutego 2019
  • 20 lutego 2019
  • wyświetleń: 92747

[FOTO] Nieznana substancja w rz. Wapienica. Zlokalizowano wyciek!

We wtorek po południu w rzece Wapienica w Mazańcowicach woda zmieniła kolor na srebrzysto-błękitny. Mieszkańcy byli pewni, że doszło do wycieku chemikaliów i powiadomili straż pożarną oraz policję. Sprawa w dalszym ciągu jest w toku. Wstępnie wiadomo, że substancja jest obojętna dla środowiska. To najprawdopodobniej fekalia z szamba przy budynku wielorodzinnym.

Poniższe zdjęcia wykonano we wtorek, 19 lutego około godziny 17:00 w Mazańcowicach przy ul. Kaskadowej (pow. bielski). Rzeka Wapienica uchodzi do rz. Iłownicy. Ta z kolei jest prawostronnym dopływem rz. Wisła. Również w okolicach Iłownicy, Zabrzega i zbiornika w Goczałkowicach-Zdroju było widać srebrzysto-błękitne zanieczyszczenia.

Zanieczyszczenie rz. Wapienica w rejonie Mazańcowic - 19.02.2019 · fot. sid / bielsko.info


Policjanci wspólnie ze strażakami przeczesywali brzeg rzeki w poszukiwaniu źródła wycieku. W bielskiej dzielnicy Wapienica nieopodal ulicy Działkowców znaleziono ujście kanału burzowego, z którego sączyła się bezwonna substancja w kolorze srebrzysto-błękitnym. To był tylko początek drogi do wyjaśnienia zagadki zanieczyszczeń. Znalezienie źródła problemu nie było łatwym zadaniem.

Strażacy i policjanci w dalszym ciągu do wieczora pracowali w okolicach ulicy Działkowców i szczegółowo sprawdzali cieki wodne, by precyzyjnie zlokalizować źródło problematycznej substancji. Finalnie udało się namierzyć posesję przy ul. Relaksowej i zatamować wyciek ze zbiornika kanalizacyjnego zlokalizowanego przy budynku wielorodzinnym. Wstępnie można przypuszczać, że działanie sprawcy zamieszania było umyślne i celowe. Udało nam się dowiedzieć, że trzykomorowy zbiornik był przepełniony fekaliami i ktoś postanowił zaoszczędzić na wywozie nieczystości, wypompowując je do kanału burzowego. Co więc spowodowało, że woda przybrała tak nienaturalny kolor? Tego na razie nie wiadomo.


Działania zastępów strażackich i przedstawicieli W
Działania Straży Pożarnej, Policji i przedstawicieli WIOŚ przy ul. Relaksowej w Bielsku-Białej (dzielnica Wapienica) - 19.02.2019 · fot. czytelniczka Regina


Już we wtorek wieczorem wstępne badania za pomocą strażackiej aparatury dały wynik obojętny co teoretycznie oznacza, że nie ma zagrożenia dla środowiska. W dalszym ciągu nie wiadomo co dokładnie spowodowało, że woda zmieniła kolor na błękitno-srebrzysty. Być może było to wapno lub inna podobna substancja, która miała zneutralizować nieprzyjemny zapach (woda nie śmierdziała fekaliami, jej zapach był naturalny - przyp. red.) Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że to na pewno nie są zwykłe ścieki pochodzenia organicznego. Patrząc na kolor wody trudno się z nimi nie zgodzić, jednak przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bielsku-Białej studzą emocje i proszą by poczekać na dokładną analizę chemiczną. Wyników powinniśmy się spodziewać w tym tygodniu, najdalej początkiem przyszłego. Na miejscu jeszcze we wtorek wieczorem pojawili się przedstawiciele WIOŚ, którzy pobrali próbki do specjalistycznych badań laboratoryjnych. Próbki pobrano także w środę rano, by porównać skład chemiczny wody z wcześniejszymi pomiarami.

Chemikalia sączące się z kanału burzowego nieopodal ul. Działkowców w Bielsku-Białej - 19.02.2019 · fot. sid / bielsko.info


Jak udało nam się dowiedzieć, osoba odpowiedzialna za zanieczyszczenie nie umywa się od odpowiedzialności i współpracuje z śledczymi. Zarządcy budynku wielorodzinnego zostały wydane polecenia związane z zaczopowaniem zbiornika na nieczystości, oraz profesjonalnej utylizacji fekaliów. Na razie jest za wcześnie by mówić o konsekwencjach tego skandalicznego czynu. Trzeba poczekać na dokładną analizę chemiczną wody i zebrać wszystkie niezbędne informacje dotyczące tej sprawy. Nie wiadomo czy przypadek był jednostkowy, czy to stała praktyka zarządcy obiektu. Sprawę zanieczyszczenia rzeki prowadzą funkcjonariusze Komisariatu Trzeciego Policji w Bielsku-Białej i delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bielsku-Białej.

Będziemy monitorować ten temat.

sid / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.