bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 22 stycznia 2019
  • wyświetleń: 4081

Policjanci bez chwili wahania weszli w ogień, aby ratować ludzkie życie

Szybkość, odwaga, profesjonalizm i zdecydowanie w działaniu. W sytuacjach trudnych i kryzysowych, które zagrażają życiu i zdrowiu innych osób, te właśnie cechy są decydujące. Takimi cechami wykazali się dzisiaj sierż.szt. Radosław Dendys i st.post. Mateusz Barabasz - policjanci z Komisariatu Policji w Kobiernicach, którzy uratowali z pożaru kobietę i mężczyznę. Bez chwili wahania weszli do środka palącego się domu i wyprowadzili poszkodowanych, a następnie ugasili pożar.

pożar
Wnętrze domu, w którym wybuch pożar · fot. KMP Bielsko-Biała


Dzisiaj tuż po 12.00 policjanci z Kobiernic otrzymali zgłoszenie o pożarze w jednym z domów w Czańcu na ul. Wesołej. Policyjny patrol na miejsce zdarzenia przyjechał jako pierwszy, zaledwie po 2 minutach od chwili zgłoszenia, które wpłynęło do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Już z daleka mundurowi widzieli dym i płomienie unoszące się nad budynkiem. Sierż.szt. Radosław Dendys i st.post. Mateusz Barabasz bez chwili wahania weszli do palącego się domu, gdzie ogień zajął już część poddasza.

Po sprawdzeniu korytarza i kolejnych pomieszczeń - w kłębach dymu - policjanci zobaczyli wystraszonych i zdezorientowanych właścicieli domu. Mężczyzna w panice szukał sposobności, aby odciąć dopływ prądu do budynku. Policjanci natychmiast wyprowadzili z domu 49-letnią kobietę i 65-letniego mężczyznę i udzielili im pomocy przedmedycznej. Z mieszkania wynieśli też psa należącego do gospodarzy. Sami wrócili do palącego się domu, aby ugasić pożar i ratować mienie poszkodowanych. Przy pomocy gaśnicy z radiowozu i wiader z wodą bieżącą gasili pożar aż do czasu przyjazdu straży pożarnej. Udało im się stłumić zarzewie ognia, które skumulowało się w okolicy komina i poddasza.

pożar
Wnętrze domu, w którym wybuch pożar · fot. KMP Bielsko-Biała


Na miejsce dotarło kilka zastępów straży pożarnej oraz pogotowie ratunkowe. Strażacy przy pomocy specjalistycznego sprzętu zniwelowali zagrożenie. Dokonali także pomiaru stężenia tlenku węgla, którego normy były znacznie przekroczone. Zarówno poszkodowani, jak i policjanci ulegli lekkiemu zatruciu tlenkiem węgla. Na szczęście ich życiu nic już nie zagraża. Bez wątpienia szybka i natychmiastowa interwencja policjantów zapobiegła tragedii. Aktualnie na miejscu śledczy z Kobiernic ustalają szczegółowe okoliczności, w jakich doszło do pożaru. Trwają oględziny miejsca zdarzenia. Dopiero szczegółowa ekspertyza wykaże dokładną przyczynę pożaru.

Obaj policjanci w służbie, jak i poza nią wykazali się już bohaterskimi postawami. Sierż.szt. Radosław Dendys niespełna 3 lata temu uratował rodzinę z płonącego budynku w Kozach, a jego kolega z patrolu st.post. Mateusz Barabasz w czasie wolnym od służby pomógł rannemu paralotniarzowi. Na co dzień są strażakami ochotnikami - sierż.szt. Radosław Dendys OSP Międzybrodzie Żywieckie, natomiast st.post. Mateusz Barabasz OSP Świnna.

ab / bielsko.info
źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.