bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 22 stycznia 2019
  • wyświetleń: 1809

[ZDJĘCIA] 24 lektorów czytało Biblię. Ekumeniczny maraton w Książnicy

Trzecią Księgę Machabejską odczytali 21 stycznia uczestnicy Maratonu Biblijnego w bielskiej Książnicy Beskidzkiej. Wśród lektorów byli przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. Po raz pierwszy w historii tego przedsięwzięcia ekumenicznego udział w nim wziął duchowny prawosławny.

24 lektorów czytało Biblię. Ekumeniczny maraton w Książnicy - 21.01.2019 · fot. UM Bielsko-Biała


24 lektorów - m.in. ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, prawosławny ksiądz mitrat, duchowni luterańscy, baptystka i reprezentantka judaizmu, a także prezydent, starosta, lekarz oraz przedstawiciele różnych organizacji z terenu Podbeskidzia - odczytało tym razem Trzecią Księgę Machabejską, uznawaną przez prawosławnych za natchnioną.

Lekturę Trzeciej Księgi Machabejskiej zaproponował biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. W swym poniedziałkowym wystąpieniu, poprzedzającym odczytywanie Księgi, hierarcha przypomniał, że na stulecie odzyskania niepodległości Polski ukazała się Biblia Ekumeniczna, będąca wynikiem pracy biblistów różnych wyznań. Jej brzmienie uzgodniło dziesięciu zwierzchników Kościołów i związków wyznaniowych. - Nie jest mi znane podobne osiągnięcie, nawet w krajach tak zróżnicowanych pod względem wyznaniowym, jak Niemcy, Szwajcaria Węgry, Rumunia czy Stany Zjednoczone - zauważył.

24 lektorów czytało Biblię. Ekumeniczny maraton w Książnicy -  21.01.2019
24 lektorów czytało Biblię. Ekumeniczny maraton w Książnicy - 21.01.2019 · fot. UM Bielsko-Biała


Biskup przypomniał, że w polskiej Biblii Ekumenicznej katolicy, chrześcijanie ewangeliccy i ewangelikalni, starokatolicy czy wyznawcy judaizmu znajdą Trzecią Księgę Machabejską, którą za natchnioną uznają tylko prawosławni.

Wśród osób uczestniczących w głośnej lekturze oprócz biskupa byli m.in.: proboszcz prawosławnej parafii w Sosnowcu ks. mitrat Sergiusz Dziewiatowski, ks. radca Waldemar Szajthauer z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, starosta powiatu bielskiego Andrzej Płonka, przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Ekumenistów ks. prof. Józef Budniak, przewodnicząca bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dorota Wiewióra, proboszcz ewangelickiej parafii w Bielsku-Białej ks. Krzysztof Cienciała, dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek.

24 lektorów czytało Biblię. Ekumeniczny maraton w Książnicy -  21.01.2019
24 lektorów czytało Biblię. Ekumeniczny maraton w Książnicy - 21.01.2019 · fot. UM Bielsko-Biała


Fragment księgi odczytano także po ukraińsku. Zrobiła to Uliana Worobec, prezes Stowarzyszenia Ukraińców w Bielsku-Białej. Fragmenty Księgi czytali także: prorektor wyższej uczelni, muzyk, aktor, dziennikarka, siostra zakonna, uczeń, osoba posługująca się alfabetem Braille’a, działacze społeczni i kościelni, nauczycielka. Każdy z lektorów otrzymał na pamiątkę „chleb pojednania” - mały bochenek, pobłogosławiony przez duchownych trzech wyznań..

W holu Książnicy zobaczyć można wystawę „Biblia - najważniejsza księga świata”, ukazującą przykłady pisma klinowego, papirusów, pergaminów, reprinty wiekowych edycji Biblii od czasów Gutenberga aż po obecne wydania.

Ekumeniczny i międzyreligijny Maraton Biblijny w Tygodniu Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej i Beskidzkie Radio Katolickie „Anioł Beskidów” zorganizowali już po raz jedenasty. Do tej pory wspólnie odczytano w całości lub fragmentach Księgi Rodzaju, Wyjścia, Koheleta, Ewangelii, Dziejów Apostolskich i Listów św. Pawła.

ab / bielsko.info
źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.