bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

 • 14 stycznia 2019
 • wyświetleń: 1116

Pożyczka prywatna, bankowa czy pozabankowa - co wybrać?

Materiał partnera:

Czasami możemy znaleźć się w okolicznościach, które sprawiają, że wzięcie pożyczki staje się jedynym rozwiązaniem naszego problemu. Innym razem po prostu chcemy skorzystać z nadarzającej się okazji zakupu czegoś bardzo atrakcyjnego, o czym zawsze marzyliśmy, ale akurat nie posiadamy wystarczających środków. Jaką formę pożyczki wybrać i jakie są podstawowe różnice między pożyczką prywatną, bankową i pozabankową?

silnet


Czym jest pożyczka prywatna?To pożyczka, jaką bierzemy od osoby prywatnej. Może być to ktoś, kogo znamy lub nieznajomy, oferujący takie usługi. Jakie są najważniejsze cechy pożyczki prywatnej? Przede wszystkim zasady pożyczki są dobrowolnie ustalane między dwoma stronami - nami oraz pożyczkodawcą.

Należy wziąć pod uwagę, że w tym wariancie nie liczy się zwykle nasza historia kredytowa, a jedynie towarzyska wiarygodność. Możemy pożyczyć od osoby, której ufamy i w razie problemów z terminowymi spłatami porozmawiać z nią. Do tego ustalamy dogodny procent (lub jego brak), nie liczy się nasze źródło dochodów, wysokość pożyczki zależy od naszych ustaleń z pożyczkodawcą.

O czym jednak warto pamiętać? Nawet jeśli pożyczamy pieniądze od członka rodziny lub przyjaciela, warto zabezpieczyć się przez sporządzenie umowy cywilnej. Należy zawrzeć w niej m.in.:

 • dane pożyczkodawcy,
 • pożyczkobiorcy,
 • kwotę pożyczki,
 • czas, w którym zobowiązujemy się ją spłacić,
 • wysokość rat,
 • terminy spłat,
 • wysokość oprocentowania, jeśli na taki się umówiliśmy.


Udokumentowanie aktu pożyczki nie tylko może być dużym ułatwieniem - zgodnie z polskim prawem kwota pożyczki wyższa niż 1000 zł powinna być sporządzona z zachowaniem formy dokumentowej.
Chodzi tutaj o nośnik informacji pozwalający na odczytanie informacji oraz umożliwienie ustalenia, kim jest składający oświadczenie. Do formy dokumentowej należą m.in. e-mail, SMS czy ręcznie podpisana kartka z oświadczeniem.

Pożyczka prywatna może jednak nieść ze sobą przykre konsekwencje. Aby zgłębić temat, warto zapoznać się z artykułem ZAPLO o prywatnych pożyczkach pozabankowych.

Pożyczka bankowaTo rodzaj umowy, którą zawieramy z instytucją bankową. Co musimy wiedzieć o pożyczce bankowej?

 • zdolność kredytowa


Bank, zanim podejmie decyzję o udzieleniu nam pożyczki, sprawdzi naszą zdolność kredytową. Składa się na nią kilka podstawowych rzeczy: kwota uzyskiwanych dochodów (przy okazji bank może sprawdzić, na jaki rodzaj umowy jesteśmy zatrudnieni - umowa o pracę to zdecydowany atut, szczególnie jeśli będzie umową bezterminową), miesięczne koszty utrzymania (uwzględnianie przede wszystkim przy dużych kredytach) oraz zadłużenie (to, czy spłacamy inną pożyczkę, czy nie jesteśmy nigdzie zadłużeni).
Warto wiedzieć, że obecnie niektóre banki starają się minimalizować procedury, jakie towarzyszą procesowi (tak jak firmy oferujące szybkie pożyczki pozabankowe).

 • historia kredytowa


Jak sama nazwa mówi, historia kredytowa to w dużym uproszczeniu historia wszystkich naszych zobowiązań finansowych - tych już spłaconych oraz obecnie spłacanych, posiadanych kart kredytowych lub złożonych wniosków dotyczących pożyczek.
Na co zwróci uwagę bank? Na to, czy spłacaliśmy nasze zobowiązania w terminie, czy nie było żadnych opóźnień, ile ich było, czy nie trafiliśmy po drodze do Krajowego Rejestru Dłużników. Będzie to mieć szczególne znaczenie przy udzieleniu wyższych kredytów lub propozycji warunków pożyczki

 • dodatkowe koszty


Pożyczając pieniądze od instytucji bankowej, powinniśmy liczyć się z dodatkowymi kosztami, jednak zależy to od konkretnej oferty.

Bank zaproponuje nam ubezpieczenie od wypadków losowych, chorób, pobytu w szpitalu i osobne ubezpieczenie na ewentualność utraty pracy. Dopiero wówczas, jeśli coś z powyższych się wydarzy, będziemy mogli spokojnie negocjować z bankiem wstrzymanie płatności, zmniejszenie raty, itd.

Pożyczka pozabankowaPożyczka pozabankowa to pożyczka gotówkowa udzielana przez inne instytucje niż bank czy osoby prywatne. Jakie są jej najważniejsze cechy?

 • dostępność


Pożyczka pozabankowa jest dość łatwo dostępna. Jeśli potrzebujemy gotówki, a nie chcemy, by wiedzieli o tym nasi najbliżsi oraz nie mamy zamiaru udawać się w tym celu do banku, taka forma pożyczania pieniędzy może okazać się najprostszym i najlepszym rozwiązaniem. Często firmy pożyczkowe oferują możliwość otrzymania pieniędzy bez wychodzenia z domu - całkowicie online.

 • minimum formalności


Podczas gdy bank musi oszacować naszą zdolność kredytową i podsunie nam mnóstwo papierów do podpisania, zweryfikuje naszą rzetelność czy formę zatrudnienia, firmy pozabankowe ograniczą się do minimum wszelkich formalności.

Prosty wniosek wypełniamy albo w siedzibie firmy, albo wygodnie, nie wychodząc z domu za pomocą komputera z dostępem do sieci w przypadku pożyczki pozabankowej przez internet.

 • szybkie pieniądze na koncie


Może się zdarzyć, że dostaniemy decyzję nawet tego samego dnia od złożenia wniosku. Jeśli dodamy do tego fakt, że w przypadku pożyczek pozabankowych przez internet wszystko może odbyć się w dowolnym miejscu, to duża wygoda.

 • atrakcyjne promocje


Niektóre firmy decydują się na bardzo atrakcyjne oferty okazjonalne (Święta, Nowy Rok) lub promocje dla nowych klientów.

Jaką pożyczkę wybrać?Przy każdej formie pożyczki należy dokładnie rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, bowiem każdy chce wybrać możliwie jak najlepszą dla siebie opcję. Nawet jeśli początkowo pożyczka prywatna wydaje się nam być rozwiązaniem problemów spadającym z nieba, absolutnie musimy pamiętać o jej minusach.

Stanowi ona często źródło nieporozumień i kłopotów. Oczywiście, jeśli posiadamy wierne grono oddanych i tolerancyjnych przyjaciół, którzy zawsze sobie ufają i nie będą zwracać uwagi na drobiazgi, w postaci przeciągniętych terminów, czy braku 100% dokładności, nie musimy tego rozwiązania unikać.

Natomiast warto pamiętać o zasadzie, że pieniądz, nawet w najlepszych relacjach, często bywa źródłem konfliktów. Dlatego warto nie mieszać przyjaźni czy relacji rodzinnych z finansami.

W przypadku mniejszych kwot najlepsza okaże się pożyczka pozabankowa. Jest to bardzo sprawdzona i unormowana prawnie forma pozyskania dodatkowej gotówki. Mało formalności, duże pole manewru (nikt nie pyta nas o cel), elastyczne sposoby na spłacanie. Na pewno warto wziąć ją pod uwagę.

Artykuł sponsorowany przez Zaplo Sp. z o.o.