bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 14 stycznia 2019
  • wyświetleń: 4688

[ZDJĘCIA] Prezydent wręczył nagrody w dziedzinie kultury i sztuki

12 stycznia w Bielskim Centrum Kultury po raz 26. zostały przyznane Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki.

Ikary 2018 - 12.01.2019 · fot. UM Bielsko-Biała


- Serdecznie dziękuję wszystkim twórcom, animatorom, działaczom, a także mecenasom kultury za ich pracę, zaangażowanie i poświęcenie. To dzięki Państwu możemy szczycić się licznymi sukcesami w tej ważnej dziedzinie życia, jaką bez wątpienia jest kultura. Podziękować chciałbym także swojemu poprzednikowi - Panu Prezydentowi Jackowi Krywultowi, bo to przecież on przez większość minionego roku z Państwem współpracował i sprawował nadzór nad placówkami kultury - podkreślił podczas swojego wystąpienia prezydent Jarosław Klimaszewski.

Za szczególne osiągnięcie artystyczne ubiegłego roku statuetkę Ikara otrzymała Katarzyna Pietrzko - pianistka, aranżerka i kompozytorka. Absolwentka ZPSM w Bielsku-Białej i Akademii Muzycznej w Krakowie. Zdobywczyni Mateusza Trójki 2018 w kategorii Muzyka Jazzowa - debiut za: oryginalny styl, wyobraźnię muzyczną oraz zapadające w pamięć melodie i harmonie na debiutanckim albumie „Forthright Stories" kierowanego przez nią tria.

Ikary 2018 - 12.01.2019
Ikary 2018 - 12.01.2019 · fot. UM Bielsko-Biała


Ikara 2018 za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki otrzymał Eugeniusz Jachym - aktor Teatru Lalek „Banialuka” od 1968 roku. Świetny animator lalek, który doskonale radzi sobie w różnych technikach aktorskich i z powodzeniem tworzy role adresowane do szerokiego grona odbiorców łamiąc stereotypy i konwencje. Widzowie pamiętają jego role w „Kowalu”, „Diabłach w Brugelandii”, a także kreacje Pustelnika w „Balladynie” czy Drwala w „Czarnoksiężniku z Krainy Oz”. W ostatnich sezonach zachwycił rolą Profesora Bączyńskiego w „Zielonej Gęsi” oraz Dżepetta w spektaklu „Buratino”. Nominowany do IKARA 2003 i wyróżniony Dyplomem Honorowym tej nagrody w 2012 roku. Świętuje jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

Ikary 2018 - 12.01.2019
Ikary 2018 - 12.01.2019 · fot. UM Bielsko-Biała


Podczas uroczystości Jarosław Klimaszewski wręczył Dyplomy Honorowe. Uhonorowani nimi zostali:

KSIĄŻNICA BESKIDZKA
Jako powojenna biblioteka publiczna działała od 1948 roku. Od 1975 roku była Wojewódzką Biblioteką Publiczną, a po reformie administracyjnej stała się miejską i powiatową instytucją, jedną z największych w południowej części województwa śląskiego. Nie tylko promuje czytelnictwo, ale prowadzi szeroką działalność na rzecz zaspokajania potrzeb edukacyjnych, kulturalnych i informacyjnych mieszkańców. Wielokrotnie nagradzana za swoją działalność, między innymi odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Obchodziła w ubiegłym roku jubileusz 70-lecia działalności.

CENTRO ITALIANO di CULTURA
od 20 lat promuje i upowszechnia w naszym mieście kulturę Włoch oraz język włoski; organizuje interesujące koncerty muzyczne, wystawy prac współczesnych włoskich artystów, recitale wokalne i popisy taneczne. Centro Italiano prowadzi różnorodną działalność edukacyjną adresowaną do szerokiego grona odbiorców i poprzez bogatą ofertę przybliża mieszkańcom Bielska-Białej kulturę i sztukę południowej Europy.

PEDAGOGICZNA BIBIOTEKA WOJEWÓDZKA w Bielsku-Białej
To placówka oświatową funkcjonując w naszym mieście od 1950 roku. Biblioteka prócz działalności edukacyjnej zajmuje się również upowszechnianiem historii i kultury Bielska-Białej, a także propagowaniem pamięci o wielokulturowych tradycjach naszego miasta. Mieści się w Pałacyku Emanuela Rosta stanowiącym perełkę secesyjnej architektury Bielska-Białej. W ramach projektu „Emanuel Rost Senior i Emanuel Rost Junior - budowniczowie Bielska-Białej” biblioteka organizuje bezpłatnie oprowadzanie po budowli, konferencje, odczyty i gry edukacyjne.

Wręczone zostały także Dyplomy Specjalne, które otrzymali:

GMINA WYZNANIOWA ŻYDOWSKA w Bielsku-Białej
W mijającym roku Gmina zorganizowała skierowany do szerokiego grona odbiorców cykl spotkań upowszechniających historię naszego miasta poświęconych słynnej bielszczance Selmie Kurtz, śpiewaczce operowej żyjącej na przełomie XIX i XX wieku. Należała do grona największych sopranistek koloraturowych znanych z perfekcyjnych wykonań najtrudniejszych partii operowych i niezrównanych trylów. Była artystką Opery Wiedeńskiej, występowała także na scenie londyńskiej Opery Królewskiej.

ZESPÓŁ AKTORÓW SPEKTAKLU „TUWIM i... ” w składzie:
Małgorzata Bulska, Maria Byrska, Magdalena Obidowska, Lucyna Sypniewska, Dagmara Włoszek, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski, Tomasz Sylwestrzak. W przedstawieniu tym aktorzy tworząc w poszczególnych scenach wyraziste indywidualne kreacje potrafią jednocześnie być dla siebie świetnymi partnerami, utalentowanymi wokalnie i choreograficznie. Ich kunszt i niezwykłe wyczucie sprawiają, że teksty Juliana Tuwima brzmią z bielskiej sceny świeżo i odkrywczo.

Prezydent Jarosław Klimaszewski nagrodził również Dobrodzieja Kultury 2018. Wyróżnione zostały spółki:

ENERSYS Sp z o.o.

od wielu lat wspiera finansowo organizację miejskich imprez kulturalnych i działalność Bielskiego Centrum Kultury. Firma była głównym sponsorem 16. Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stańko w Bielsku-Białej prezentującej bielskim słuchaczom muzykę na najwyższym światowym poziomie z udziałem takich wykonawców jak: John Surman/Vigleik Storaas Duo, Wolfgang Muthspiel Chamber Trio, Florian Weber Quartet, Bill Frisell Solo czy Marcin Wasilewski Trio.

FCA POLAND S.A.

Firma była sponsorem 23. Festiwalu Kompozytorów Polskich im. prof. Henryka Mikołaja Góreckiego, podczas którego melomani mogli usłyszeć Koncert Fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego oraz II Symfonię Kopernikowską op. 31 patrona festiwalu. Wsparła również finansowo organizację 19. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Sacrum in Musica” prezentującego szeroką gamę muzyki sakralnej od oratoriów po muzykę starocerkiewną i gospel. Sponsorowała takie koncerty podczas dorocznych Dni Bielska-Białej.

Nominacje za szczególne osiągnięcia kulturalne w 2018 roku

KRZYSZTOF MACIEJOWSKI

muzyk, kompozytor i aranżer. Laureat Złotej Maski 2007 za muzykę do spektaklu „Testament Teodora Sixta". w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, z którym stale współpracuje. W 2018 roku skomponował niezwykłą muzykę do spektaklu „Oresteja ?” wyreżyserowanego przez François Lazaro w Teatrze Lalek Banialuka. Jego kompozycja to partytura muzyczna tego przedstawienia budująca dramaturgię i klimat tego nietypowego widowiska. Na równi z wizją plastyczną i grą aktorską tworzy materię spektaklu i wpływa znacząco na jego interpretację. Laureat IKARA 2014 za wybitną dotychczasową działalność.

DARIUSZ GAJNY

pomysłodawca spektaklu „Dziady” wystawianego na Cmentarzu Żydowskim w Bielsku-Białej. Inicjatywa ta jest jednym z ważnych elementów programu rewitalizacji tego cmentarza. Dariusz Gajny został nominowany do nagrody POLIN 2018 przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Współpracuje z Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej, a także pozyskuje fundusze na prace renowacyjne oraz organizację wydarzeń kulturalnych chroniących pamięć o Żydach Śląska Cieszyńskiego.

MAREK MATLAK i JACEK PROSZYK

Kuratorzy wystawy „Niepodległa. Od Czytelni Polskiej do Rzeczpospolitej Polskiej” prezentowanej od maja ubiegłego roku w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej - Zamku Książąt Sułkowskich. To wystawa czasowa, która w niezwykły sposób wpisała się w uroczystości rocznicowe związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Na ekspozycji zaprezentowane zostały polonika z czasów austriackich, eksponaty związane z burzliwymi dziejami I wojny światowej oraz czasem oczekiwania na plebiscyt w 1920 roku.

Nominacje za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuk

LESZEK POLLAK

Założył i prowadził od 1981 roku Młodzieżowy Mieszany Chór „Ave Sol”, który łączył we wszechstronnym repertuarze znakomitą technikę wykonawczą z radością wspólnego śpiewania. Dzięki talentowi pedagogicznemu dyrygenta oraz wspólnej pracy chór zyskał uznanie słuchaczy i jurorów licznych przeglądów oraz konkursów. Do najważniejszych osiągnięć chóru należy zdobycie Grand Prix konkursów w Kaliszu i Bydgoszczy, a także trzykrotnie I miejsca na festiwalu w belgijskim Neerpelt i sześciokrotnie na festiwalu Legnica Cantat. Otrzymał wiele odznaczeń i nagród za promowanie muzyki chóralnej. Między innymi odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Nominowany do IKARA w 1995 i 2012 roku.

STANISŁAW BIŁKA

działacz społeczny zaangażowany w popularyzację wiedzy o Bielsku-Białej. Od 1986 roku działa w Towarzystwie Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, a od 2009 roku jest jego prezesem. Koordynuje z powodzeniem działania Towarzystwa zmierzające do rozbudzania zainteresowania mieszkańców naszego miasta jego historią i dniem współczesnym. Jest współorganizatorem cieszącego się ogromnym zainteresowaniem Konkursu Wiedzy o Bielsku-Białej. Autor artykułów i publikacji popularyzujących historię naszego miasta i regionu. Inicjator powstania tablic upamiętniających Karola Korna i księdza Stanisława Stojałowskiego.

AGATA SMALCERZ

krytyk sztuki, kuratorka wystaw i autorka testów z zakresu krytyki artystycznej publikowanych w ogólnopolskich tytułach branżowych.Swoją pełną pasji i wiedzy pracą przybliża sztukę mieszkańcom Bielska-Białej. Kieruje Galerią Bielską BWA od 2004 roku. Podczas jej dyrekcji Galeria zaczęła zajmować wysokie miejsca w rankingach ogólnopolskich, a wystawy i konkursy przez nią organizowane stawały się wydarzeniami. Jest laureatką Srebrnego Medalu „Zasłużony dla Województwa Śląskiego, a Galeria została uhonorowana Złotą odznaką „Za zasługi dla Województwa Śląskiego” oraz Dyplomem Honorowym IKAR 2009. Nominowana do IKARA 2010.

TADEUSZ MOSKAŁA

artysta plastyk, członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Od 50. lat jest członkiem i działaczem Związku Polskich Artystów Plastyków. Autor wielu znaków firmowych, medali okolicznościowych, odznak oraz wielkopowierzchniowych ceramicznych płaskorzeźb. Laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w konkursach. Zajmuje się wielowymiarowmi przestrzeniami nierzeczywistymi w grafice, malarstwie i dziedzinach pokrewnych. Tworzy prace w konwencji 6D łącząc trójwymiarową przestrzeń rzeczywistą z przestrzenią urojoną. Nominowany do IKARA 2017.

Galę wręczenia Ikarów 2018 uświetnił koncert solistów Studia Accantus.

ab / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.