Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 29 listopada 2018
  • wyświetleń: 1162

Caritas rozprowadzi 88 tysiący świec. Trafią na wigilijne stoły

Co najmniej 88 tys. świec rozprowadzi w tym roku bielsko-żywiecka Caritas w ramach 25. edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom - ekumenicznej akcji charytatywnej organizowanej wspólnie z Kościołami protestanckimi i Kościołem prawosławnym. Dzięki przedsięwzięciu liczne dzieci z ubogich rodzin otrzymują co roku dożywianie, wsparcie edukacyjne i letni wypoczynek.

Ks. Robert Kurpios, dyrektor diecezjalnej Caritas, wyjaśnił, że dochód ze sprzedaży świec pozostanie w większości w parafiach i diecezji. Pieniądze trafią m.in. do parafialnych zespołów charytatywnych i tam zostaną wykorzystane np. do dofinansowania obiadów dla dzieci i młodzieży szkolnej, ich letniego wypoczynku, a także na leczenie i rehabilitację. Caritas Polska przeznacza 10 gr od każdej sprzedanej świecy na wsparcie działalności misyjnej.

Kapłan zaznaczył, że w tym roku akcji przyświeca hasło "Świeca, która tworzy polską Wigilię" i przypomniał, że przez ćwierćwiecze płonąca świeca na wigilijnym stole stała się nierozerwalnym elementem tradycji wigilijnej.

W diecezji bielsko-żywieckiej w 2015 r. rozprowadzono 88 tys. świec, w roku 2016 roku było ich już 92 tys., w roku 2017 wierni kupili 90 tys. świec.

Świąteczna świeca Caritas tworzy polską Wigilię od 25 lat. Od 19 lat Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest ekumenicznym dziełem tworzonym wspólnie przez Caritas Kościoła Katolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelickiego i Eleos Polskiego Kościoła Prawosławnego.

Pomysł Wigilijnej Świecy Caritas zrodził się w 1993 r. w ośrodku pomocy dzieciom niepełnosprawnym w Rusinowicach. Rok później światło świecy zajaśniało na stołach w całej Polsce. Każda świeca daje potrzebującym dzieciom wakacyjny wypoczynek, darmowe posiłki, zwiększa ich szanse edukacyjne za pomocą stypendiów oraz wspiera w rehabilitacji i leczeniu.

Akcję można wesprzeć nabywając świece Caritas, których dystrybucja odbywa się w grudniu w parafiach i Caritas diecezjalnych na terenie całego kraju. Można również wysłać SMS o treści WIGILIA pod numer 72052 (koszt: 2,46 z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom".

Świeca Caritas, a także Betlejemskie Światło Pokoju, które roznoszone jest przez harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego są nieodłącznym elementem Wigilii w Polsce. Ogień to symbol braterstwa, jedności i pokoju. Świecę Caritas można odpalić od Betlejemskiego Światła Pokoju, które dostępne będzie od 17 grudnia w miejscach wskazanych na specjalnej Mapie Światła: https:// swiatlo.zhp.pl/mapa-swiatla.

ab / bielsko.info, źródło: KMP Bielsko-Biała, Diecezja Bielsko-Żywiecka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.