Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 listopada 2018
  • wyświetleń: 1907

[ZDJĘCIA] Śląscy "terytorialsi" przeszli pierwsze szkolenia rotacyjne

Za nami pierwsze szkolenia rotacyjne w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Żołnierze, którzy w październiku składali wojskową przysięgę przyjechali na weekend do Gliwic by rozpocząć szkolenie rotacyjne.

Śląscy "terytorialsi" przeszli pierwsze szkolenia rotacyjne · fot. 13. ŚBOT


Po szkoleniu stricte wojskowym czas na szkolenie z pomocy cywilom. Blisko 300 żołnierzy OT miało uczyło się pomocy w czasie wypadku drogowego, utraty przytomności czy też jak uratować osobę tonącą. Instruktorami byli nie tylko żołnierze, ale i strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- W sytuacji gdy zagrożone jest ludzkie życie trzeba się wykazać wielkim opanowaniem i wiedzieć co robić - przyznaje szeregowy Maciej Ciepiel uczestniczący w szkoleniu. Jak dodają jego koledzy, tego typu szkolenie powinno odbywać się często by konkretne nawyki weszły w krew i pamięć mięśniową. - Dzięki temu nawet silnym stresie będziemy mogli zareagować - podkreślają śląscy terytorialsi.

Gdy zapadł zmrok żołnierze z mapami i kompasami wyruszyli do lasu by tam poznać podstawowe zasady przetrwania. Docierając do kolejnych punktów, których współrzędne otrzymywali od dowódcy dowiadywali się po kolei między innymi jak rozpalić ogień czy też zdobyć wodę. Całą trasę pokonywali w ciemności - czerwone światło czołówki zapalali tylko by sprawdzić na mapie cel i swoją pozycję.

Kolejne szkolenia rotacyjne odbędą się już w grudniu.

Do końca roku w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służyć będzie ponad 400 żołnierzy.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.