Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 16 listopada 2018
  • wyświetleń: 1196

Czarna herbata - odkryj zalety picia tego napoju

Materiał partnera:

Jeden z ulubionych napojów w Polsce. Spożywamy ją w takich ilościach, że jesteśmy na czwartym miejscu w Europie jako konsumenci czarnej herbaty. Skąd się wzięła? Jak powstaje? O jej smaku i właściwościach poniżej.

silnet


Trochę historiiPoczątków należy szukać w południowo-wschodniej Azji. Dokładne pochodzenie nie jest ustalone, ponieważ jest wiele podań i legend mówiących na ten temat. Przypuszcza się, że uprawa krzewów herbacianych sięga co najmniej 2 tysięcy lat ( według niektórych od prawie 5 tysięcy lat). Pierwsze wzmianki o stosowaniu herbacianych liści do przygotowania orzeźwiającego napoju pochodzą z około IV-VI w.n.e. Chińczycy mówią,że herbata przybyła do nich z Asamu wraz z buddyjskimi mnichami w III w.n.e.

W Europie herbata pojawiła się w 1610 roku w Holandii, przywieziona z Japonii. A w 1652 roku wraz z kawą i kakao w Londynie. Brytyjczycy i Holendrzy w XVIII w. ustanowili niemal monopol na import herbat na nasz kontynent. Początkowo cała herbata przywożona była z Chin. Brytyjczycy poszukiwali nowych terenów pod uprawę krzewów herbacianych i w 1826 r. odkryli takie w Asamie. Plantacje mocno się rozwinęły i obecnie możemy skosztować herbat nie tylko z Chin i Indii, ale także: Japonii, Tajwanu, Indochin, Tajlandii, Birmy i Sri Lanki.

Proces produkcjiSposób produkcji wpływa bezpośrednio na ostateczny kolor herbaty. Z tej samej rośliny możemy otrzymać herbatę: czarną, zieloną, czerwoną, białą, niebieską (oolong) i żółtą. Liście herbaciane są zrywane ręcznie. Kolejny krok to rozłożenie ich na dużych stołach z siatki. W ten sposób odparowuje się woda z liści. Następnie są krojone, a w zależności jaki rodzaj herbaty ma być uzyskany: liście się roluje do herbat liściastych lub zgniata do granulowanych.

Tutaj kończy się proces produkcji dla herbaty białej i zielonej. Rozdrobnione liście zsypuje się do specjalnych wózków, w których przez kilkadziesiąt minut zachodzi proces fermentacji, czyli utlenienia. Wtedy liście zmieniają kolor i nabierają aromatu. Na tym etapie kończy się proces produkcji czerwonej herbaty. Aby końcowym produktem została herbata czarna należy liście poddać suszeniu w celu zatrzymania procesu fermentacji. W tym celu przepuszcza się przez liście strumień gorącego powietrza. To ostatni etap - i tak powstaje czarna herbata.

Właściwości czarnej herbatyWarto codziennie serwować sobie czarną herbatę ze względu na jej prozdrowotne właściwości. Napój ten ma duże stężenie flawonoidów - związków, które opóźniają proces starzenia. Neutralizują działanie wolnych rodników tlenowych. Uszkadzają one komórki, przyczyniają się do rozwoju chorób oraz przyspieszają proces starzenia się. Zawarte w czarnej herbacie flawonoidy chronią przed rozwojem miażdżycy i zawałem serca. Wpływają także na obniżenie ciśnienia krwi i cholesterolu. Wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziałają zakrzepom krwi.

Czarna herbata jest także skuteczna na zatrucia. A to dzięki taninie, która wiąże toksyny. Wpływa także na pobudzenie układu trawienia dzięki zwiększeniu wydzielania soków żołądkowych. Wypicie herbaty z pewnością poprawi nastrój oraz doda energii i usprawni koncentrację. Jest ona także źródłem fluoru, który wzmacnia szkliwo zębów.

Z pewnością picie czarnej herbaty wyjdzie nam na zdrowie. Dostępne w sklepach są różne rodzaje herbat i warto zapoznać się także z ich cennymi walorami, a na pewno pomogą zachować zdrowie.