Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 14 listopada 2018
  • 16 listopada 2018
  • wyświetleń: 8423

Na tyłach bielskiej przychodni odkryto około 20 sztuk broni palnej

Zakończyły się prace wykopaliskowe na terenie posesji dawnego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku. Nie odnaleziono szczątków ludzkich. Natrafiono natomiast na arsenał broni, najprawdopodobniej partyzanckiej.

Na tyłach bielskiej przychodni odkryto około 20 sztuk broni palnej! · fot. A. Kondracki, A. Połońska (IPN)


W dniach 5-9 listopada 2018 r. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził prace wykopaliskowe na terenie posesji dawnego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy Krasińskiego 30 w Bielsku-Białej. Według relacji świadków za gmachem UB mogły być pogrzebane ofiary komunistycznego terroru, w tym żołnierze NSZ kpt. Henryka Flamego "Bartka".

Podczas prac nie odnaleziono ludzkich szczątków. Obok dawnego garażu PUBP odkryto natomiast cenne zabytki archeologiczne - ok. 20 sztuk broni palnej. Charakter znaleziska pozwala przyjąć hipotezę, że może to być broń partyzancka, skonfiskowana przez funkcjonariuszy lub oddana podczas ujawnienia w 1947 r.

Na tyłach bielskiej przychodni odkryto około 20 sztuk broni palnej!
Na tyłach bielskiej przychodni odkryto około 20 sztuk broni palnej! · fot. A. Kondracki, A. Połońska (IPN)


Zabytki zostaną poddane konserwacji z intencją przekazania do przyszłego lokalnego Muzeum Żołnierzy Wyklętych, które najprawdopodobniej powstanie w Kamesznicy, w sąsiedztwie planowanej Nekropolii Żołnierzy Wyklętych.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.