Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 listopada 2018
  • 14 listopada 2018
  • wyświetleń: 1875

14. Dzień Czystego Powietrza w Bielsku-Białej

Za nami:

14 listopada o godz. 12.00 na Rynku w Bielsku-Białej z okazji obchodów 14. Dnia Czystego Powietrza odbędzie się widowiskowy happening z udziałem uczniów bielskich szkół.

Ekologiczny happening na placu Bolesława Chrobrego - 30.03.2017
Ekologiczny happening na placu Bolesława Chrobrego - 30.03.2017 · fot. Fundacja Ekologiczna Arka


Akcja każdego roku się rozrasta. W zeszłym roku przy wsparciu Fundacji obchodzony był Dzień Czystego Powietrza w 132 miejscowościach.

- To cieszy, iż niewielkie działanie zainaugurowane przez nas w 2005 roku przekształciło się w duży, ogólnopolski projekt, który cały czas się rozwija. Często słyszę, że gdzieś organizowany jest Dzień Czystego Powietrza, organizatorzy nie wiedzą kto i kiedy powołał to święto ale dla mnie nie ma to znaczenia, jestem dumny, że akcja się przyjęła - wyjaśnia pomysłodawca Dnia Czystego Powietrza Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA

Celem akcji jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, odpadów meblowych, czy odpadów węglowych w piecach domowych.

Mamy w kraju coraz więcej czujników powietrza, badamy to, co trafia do naszych płuc i nie ma wątpliwości, że zarówno w miastach jak i małych miejscowościach w sezonie grzewczym sami, używając niewłaściwego opału tworzymy śmiertelnie groźną mieszankę pyłów i gazów.

Fundacja Ekologiczna Arka również w tym roku przygotowała szereg narzędzi edukacyjnych dla placówek oświatowych: scenariusze zajęć, karty pracy, plakaty z informacjami.

Gminy, które chcą wziąć udział w akcji, mogą się zgłaszać po bezpłatne materiały. Wystarczy wejść na naszą stronę: FundacjaArka.pl i zgłosić się po nie za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: www.ekologicznamapaaktywnosci.pl.

Do kampanii "Dzień Czystego Powietrza" oraz "Kochasz dzieci, nie pal śmieci" w tym roku zgłosiło się już ponad 100 miejscowości.

W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza trującymi pyłami wyraźnie wzrasta. Niestety, bardzo często jest to wina ludzkiej bezmyślności i niedoinformowania. Wciąż nie brak osób, które do pieców oprócz opału wrzucają odpady, takie jak odzież, butelki czy kawałki pomalowanego drewna. Dlaczego? Bo chcą zaoszczędzić lub zmniejszyć ilość produkowanych śmieci. W efekcie do atmosfery z pyłami i gazami trafiają toksyczne substancje: metale ciężkie, dioksyny, furany. To one są przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, takich jak nowotwory, astma, nadciśnienie tętnicze, a także powodują obniżenie odporności, zaburzenia hormonalne i osłabienie zdolności rozrodczych.

Nagłaśnianie problemu palenia śmieci i niskiej emisji jest niezwykle ważne. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Komisję Europejską każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera blisko 50 tys. Polaków.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.